Tymai plinta. Sustabdyti gali tik skiepai

2019-03-04

 

 

Lietuvoje vis registruojami nauji tymų atvejai, daugiausia jų registruota (44) Kauno apskrityje. Plungės rajono ir Rietavo savivaldybėse iki šiol registruotų tymų atvejų nėra.

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu.

Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min. ir daugiau, jeigu bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus dar 4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo.

Sąlytį su tymais sergančiu asmeniu turėjusiems asmenims per 72 val. rekomenduojama viena MMR vakcinos dozė (finansuojama valstybės biudžeto lėšomis) ir sveikatos stebėjimas iki 18 dienų po sąlyčio, jeigu asmuo yra imlus tymams. Jeigu asmuo buvo paskiepytas per 72 val., sveikatos stebėjimas rekomenduojamas iki 21 d. Stebėjimo laikotarpiu pasireiškus bet kokiems sveikatos sutrikimams, kurie būdingi tymams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Tymų protrūkio vienintelė priežastis – nepakankamas skiepijimasis, o norint suvaldyti ligą, reikia, kad šalyje būtų paskiepyta daugiau nei 95 proc. gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje skiepijimo imtis nesiekia 93 proc. Plungės r.  savivaldybėje  dvimečių vaikų skiepijimo apimtys 2018 m. siekė tik  92,41 proc., aštuonmečių vaikų  – 98,79 proc. Rietavo savivaldybėje dvimečių vaikų skiepijimo apimtys 2018 m. siekė tik  85,25 proc., aštuonmečių vaikų  – 97,33proc.

Specialistai primena, kad nepilnai skiepyti, neskiepyti vaikai skiepijami valstybės lėšomis kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami 15 mėn. pirmąja doze ir 6-7 m. amžiaus – antrąja doze.

 

Telšių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.