Stalgėnai šimtmečio garbei šventins vėliavą ir herbą!

2018-06-13

 

 

 

 

 

Šiais metais, birželio 30-ą, Stalgėnuose bus didelės iškilmės: vyks bendruomenių sąskrydis, laukiama Telšių vyskupo, kitų garbingų svečių, po pasaulį pasklidusių stalgėniškių. Prieš šimtą metų parapijos įkūrėjais laikomi Stalgo kaimo ūkininkai Petras Stonys su žmona Petronėle bažnyčiai skyrė 15 ha žemės, ir Plungės klebonas Povilas Pukys pasirūpino Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus medinės bažnyčios statyba pagal inžinieriaus Kačanausko projektą. Vietovės pavadinimas buvo pakeistas į Stalgėnus. Bažnyčios pamatai buvo pašventinti 1918 metais,  Šv. Petro ir Pauliaus dieną, t. y. birželio 29 dieną, į pamatus buvo  įmūrytas dokumentas, informuojantis, kad 1918 metais paskelbta Lietuvos nepriklausomybė.  Taigi Stalgėnai šiemet iškilmingai švęs gyvenvietės šimtmetį ir ta proga šventins Heraldikos komisijos patvirtintą Stalgėnų vėliavą ir herbą, kurio etaloną sukūrė dailininkas Arvydas Každailis.

Stalgėnų simbolika – išskirtinė: mėlyname lauke auksinis paukščio ir žuvies junginys, šio fantastinio gyvūno ginklas (liežuvis) – raudonas. Fantastinio gyvūno aukso spalva simbolizuoja kilnumą, dorumą ir protingumą. Skydo mėlyna spalva simbolizuoja dievišką išmintį, dvasinius dalykus. Dėl to tai puiki aliuzija į vietovės atsiradimo istoriją, kuomet Stalgėnų įkūrimas glaudžiai buvo susijęs su bažnyčios pastatymu. 

Birželio 13 dieną Plungės savivaldybėje Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus papasakojo Stalgėnų herbo ir vėliavos atsiradimo istoriją. Neslėpė, jog į herbą norėjo sutalpinti daugiau simbolių (švento Petro raktus, kardą, skydą, obelį, sakalą), ilgai tarėsi su bendruomene, derino jos norus su Heraldikos komisija, kol apsisprendė ir Stalgėnų simboliu pasirinko mistinį paukštį-žuvį.

„Heraldikos komisijos pirmininkė Agnė Railaitė-Bardė pagyrė mus už tokį pasirinkimą, pažymėjo, jog šis  herbas yra išskirtinis ir net užsienyje gėdos nepadarys, o kardas, raktai, skydai esą jau atgyvenę heraldiniai elementai“, – sakė A. Jurkus.

Stalgėnų seniūnas pirmą Stalgėnų vėliavą įteikė Plungės merui Audriui Klišoniui. Meras patikino, kad per Plungės miesto šventę Stalgėnų vėliava plevėsuos šalia kitų savo vėliavas turinčių miestelių – Alsėdžių, Platelių, Žemaičių Kalvarijos ir Kulių – vėliavų. Laukia ir kita svarbi užduotis – iškaldinti Stalgėnų herbą ant Plungės mero regalijų.

Meras A. Klišonis padėkojo Stalgėnų seniūnui A. Jurkui ir Stalgėnų bendruomenei už iniciatyvą ir išreiškė viltį, jog jie bus pavyzdžiu ir kitoms bendruomenėms, kurios dar neturi savo simbolikos.

„Be reikalo nepakelkit, be garbės nenuleiskit“, – priimdamas vėliavą linkėjo Stalgėnų gyventojams meras A. Klišonis.

Stalgėnų herbą Lietuvos heraldikos komisija aprobavo 2017 metų gruodžio 21 dieną.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.