Skiepai – tai mūsų visų laisvė!

2021-04-23
 

 

 Žmonijos progresas per amžius priklausydavo nuo infekcinių ligų sukeltų epidemijų išplitimo. Po infekcinių ligų protrūkių žlugdavo ištisos civilizacijos ar atskiros tautos.

Mūsų kraštas irgi labiausiai nukentėjo nuo infekcijos po Šiaurės karo 1701-1709 m. ir didžiojo maro 1709-1711 m. Žemaitijoje liko tik trečdalis gyventojų. Šalia kadaise klestėjusio Gondingos miesto liko tušti kaimai. 1721 m. inventorizacijos knygose rašoma, kad Varkalių ir Prūsalių kaimuose neliko nė vieno gyventojo. Tą laikmetį mena išlikę maro kapai.

Net taikos metais infekcinės ligos buvo pagrindinė mirties priežastis. XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje Plungės apylinkėse daugiausiai mirdavo vaikai iki 10 metų amžiaus (net 60-70 proc.), o nuo senatvės – tik 10 proc. gyventojų. Pagrindinės ligos buvo kokliušas, difterija, stabligė, tuberkuliozė, tymai, poliomielitas, virusinės infekcijos ir po jų kilę plaučių ir kiti uždegimai.

Didžiausią perversmą medicinoje ir ligų profilaktikai suteikė skiepai. Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjusi masinė vakcinacija sustabdė infekcinių ligų plitimą. Dabar per metus Lietuvoje dėl infekcijų žūsta pavieniai vaikai. Paskutinius dešimtmečius buvo neteisėtai pamiršta imunoprofilaktika, net kai kurie medikai ir visuomenės atstovai ėmė abejoti skiepų nauda. Viešoje erdvėje įsivyrauja bauginanti (beje, tai kai kam naudinga) antivakserių informacija.

2019 metais pasaulyje kilusi COVID-19 pandemija parodė, kad tik susitelkus galima nugalėti stichiją.

Man teko gydyti daug Coronos liga sergančiųjų, matyti jų kančias ir mirtį. Daugumai medikų, kurie teikė pagalbą, teko susirgti šia liga.

Liga neaplenkė ir manęs. Jau praėjo daugiau kaip 3 mėnesiai, pakankamo imuniteto nėra, todėl  pasirinkau skiepytis „AstraZeneca“ („Vaxzevria“) vakcina, nes ji jau apsaugojo nuo ligos milijonus gyventojų ir išgelbėjo tūkstančius gyvybių.

Yra lotyniškas posakis: „Per aspera ad astra“ – per kančias į žvaigždes! Sekite mano pavyzdžiu. Skiepo sukelti nepatogumai yra niekis, palyginus su žvaigždėtu rytojumi – tai yra laisvė judėti, bendrauti, dirbti ir nesirgti.

Skiepai – tai mūsų visų laisvė.

 

 

Gydytojas neurologas, Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir
socialinės apsaugos komiteto pirmininkas Raimondas Doviltis
 
 
 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.