Savivaldybėje – susitikimas dėl afrikinio kiaulių maro plitimo grėsmės

2019-02-01

 

 

 

Sausio 31 dieną Savivaldybėje Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejaus Stančiko iniciatyva vyko susitikimas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi Dariumi Remeika ir jo pavaduotoju Vidmantu Paulausku. Kalba ėjo apie afrikinio kiaulių maro (AKM) plitimo grėsmę, prevencines priemones ir tolimesnes kiaulių auginimo galimybes.

Į susitikimą, kurį pradėjo Seimo nario padėjėja Daina Martišienė, susirinko savivaldybės specialistai, seniūnijų seniūnai ir specialistai, veterinarijos gydytojai, medžiotojai ir kiaulių augintojai. Taip pat susitikime dalyvavo VMVT Plungės, Telšių ir Rietavo skyrių atstovai.

Kaip pažymėjo A. Stančikas, kiaulių maras artėja prie Plungės rajono ribos, galimai jo neišvengsime, todėl turime imtis visų įmanomų priemonių.  Tikslas – ne uždrausti kiaulių augintojams auginti kiaules, bet jiems padėti ir ieškoti visų įmanomų galimybių šiai ligai sustabdyti. Kaip viena iš galimybių yra pasinaudoti žemės ūkio ministerijos teikiama parama: t. y. gauti 100 eurų už paskerstą kiaulę arba gauti paramą iki 2000 eurų kitiems ūkiniams gyvūnams įsigyti (tik ne kiaulėms). O jeigu ūkininkas priima sprendimą, kad jis vis dėlto laikys kiaules, tada galėtų pasinaudoti parama iki 900 eurų biologinio saugumo priemonėms. Tačiau, aišku, ši parama skiriama tik tuose rajonuose, kuriuose jau yra AKM židiniai. A. Stančikas pažymėjo, jog sieks, jog šia parama galėtų pasinaudoti tie rajonai, kuriuose dar nėra maro židinio. Tam būtina iš anksto ruoštis, nelaukiant, kol maras ateis į rajoną.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Rimeika ir jo pavaduotojas Vidmantas Paulauskas pristatė 2018 metų afrikinio kiaulių maro situaciją ir 2019 metų AKM plitimo prognozes. Kaip pažymėjo direktorius, kiaulių maras jau visai šalia mūsų rajono, t. y. – 5,7 km nuo nustatyto teigiamo AKM atvejo. Dažniausiai AKM židiniai nustatomi mažuosiuose ūkiuose, nes jų šeimininkai ne visada žino apie būtinus reikalavimus ir tikrai ne visada sąžiningai jų laikosi. Dėl to nukenčia ir stambieji ūkiai. Mūsų rajone yra 216 kiaulių augintojų, jie augina 3685 kiaules.

Teritoriniai VMVT inspektoriai turi visus kiaulininkystės ūkius patikrinti iki 2019 metų birželio 1 dienos. Aišku, pirmiausia bus tikrinami augintojai, nutolę tris ir mažiau kilometrų nuo padidintos rizikos šaltinių, ir tie ūkiai, kuriuose ankstesniuose patikrinimuose buvo nustatyti pažeidimai. VMVT  atstovai paminėjo, kokie taikomi apribojimai, nustačius AKM židinį kiaulių ūkyje: t. y., visų ūkinių gyvūnų, patenkančių į 3 ir 10 km., apribojimo zonas, judėjimo uždraudimas (7 dienas negalima išvežti ir įvežti visų rūšių ūkinių gyvūnų, karvių, veršelių ir t.t.), o kiaulių judėjimas stabdomas ne trumpiau kaip 45 dienas.

Patiriami nedidelių kiaulių ūkių AKM židinių likvidavimo nuostoliai priklauso nuo kiaulių skaičiaus ir ūkio dydžio. Pavyzdžiui, laikomų 2 kiaulių židinio likvidavimo nuostoliai valstybei gali siekti iki 15 tūks. eur., o didelio komplekso likvidavimo nuostoliai gali siekti daugiau nei 3 milijonus eurų. Jeigu kiaulės laikomos nelegaliai ir nustatomas AKM, visus AKM židinio likvidavimo kaštus privalo padengti pats kiaulių laikytojas. 

Po susitikimo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas A. Stančikas informavo, jog jau pakalbėjo  su Žemės ūkio ministru dėl paramos priemonių ir patikino, kad rajonai, patenkantys į buferinę zoną, taip pat galės prašyti paramos.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.