Saugumo rekomendacijos dėl COVID-19 ligos Vėlinių ir Visų Å ventųjų dienoms

2021-10-27
Atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę situaciją šalyje dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ir į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas bei siekdama užkirsti kelią viruso plitimui Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja:
 
1. Nevykti aplankyti artimųjų kapų asmenims, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, tokių kaip karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan. Izoliacijoje esantiems asmenims palikti izoliavimo vietą ir lankyti artimųjų kapus draudžiama.

2. Bendraujant su žmonėmis tiek uždarose erdvėse (uždarose susitikti nerekomenduojama), tiek atvirose vietose, kai neišlaikomas saugus, ne mažesnis nei 2 metrų atstumas, dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, priglundančias prie veido ir visiškai dengiančias nosį ir burną (kaukes). Svarbu su savimi turėti pakankamą kiekį kaukių bei rankų dezinfekavimo priemonę, taip pat tinkamai dėvėti kaukes bei periodiškai jas keisti, pavyzdžiui, vienkartinės medicininės kaukės turi būti dėvimos tik vieną kartą, jas keičiant ne rečiau kaip kas 3–4 valandas ar kai sudrėksta.

3. Jei yra galimybė, siūloma lankyti artimųjų kapus ne Vėlinių ir Visų Šventųjų dienomis.

4. Esant galimybei, rekomenduojama nevykti į kapines viešuoju transportu. Jei tai neišvengiama, privaloma dėvėti kaukę. Kaukių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pabloginti sveikatą (tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį). Po kelionės viešuoju transportu reikėtų dezinfekuoti rankas rankų dezinfekavimo priemone.

5. Šiuo metu esant intensyviam COVID-19 ligos plitimui Lietuvoje, susitikimai su kitais asmenimis, įskaitant ir paskiepytaisiais, nerekomenduojami. Vis dėlto, jei susitinkama su kitais asmenimis, rekomenduojama:

 • laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, pavyzdžiui, rankų paspaudimo, apsikabinimo, laikytis asmens higienos reikalavimų;
 • aplankius artimųjų kapus, vengti organizuoti giminių susitikimus uždarose patalpose, ypač su tais asmenimis, su kuriais įprastai nebendraujama. Bendraujant su kitais žmonėmis laikytis saugaus ne mažesnio kaip 2 metų atstumo, dėvėti kaukę.  
 • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę).
6. Neskiepyti, sergantieji lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiausiai pažeidžiama gyventojų grupė, turinti didelę sunkių komplikacijų riziką užsikrėtus COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), todėl šioms gyventojų grupėms rekomenduojame ypatingai saugotis:
 • vengti buvimo žmonių susibūrimo vietose arba riboti buvimo tokiose vietose trukmę;
 • vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, su kuriais įprastai nebendraujama;
 • laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo kitų žmonių.

7. Jei po Vėlinių ir Visų Šventųjų dienų:

 • pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) –  registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinti 1808.
 • asmuo gauna informaciją, jog turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju:
   – skiepytiems pagal pilną schemą ar persirgusiems asmenims – izoliuotis nereikia, tačiau rekomenduojama registruotis tyrimui 1808.lt arba skambinant 1808 (išskyrus mažiau nei prieš 90 dienų persirgusius asmenis) bei stebėti savo sveikatos būklę.
  – neskiepytiems ir nepersirgusiems asmenims – privaloma izoliuotis ir užpildyti SMS žinute gautą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) anketą.
 
 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos inf. 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.