Prieš imdamas pjūklą, tris kartus pagalvok

2018-04-24

Miesto želdiniai (medžiai, krūmai) yra mūsų visų turtas. Prieš imdamasis juos tvarkyti, privalai išsiaiškinti, ar jie nėra saugomi.

 

 

Medžiai ir krūmai yra saugotini, kai:

1. žemės sklypo nuosavybės dokumentuose į rašyta specialioji žemės ir miško naudojimo sąlyga – saugotini želdiniai;

2. medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskirti saugotiniems vadovaujantis kriterijais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206.

Visada galima pasitikslinti, ar medžiai nėra saugotini, seniūnijoje arba kreiptis į Plungės rajono savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistę (ekologę) E. Lydienę, el.p. edita.lydiene@plunge.lt, tel. 8 655 66 909.

 

Leidimus saugotinų medžių ir krūmų pjovimui, genėjimui išduoda seniūnijos.

Jei medžiai yra saugotini, norint medį genėti ar nukirsti, reikia kreiptis į atitinkamą seniūniją su prašymu. Medžių būklę vietoje vertina Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. Leidimus saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams išduoda seniūnijos.

Sužaloti medžiai V. Mačernio gatvėje.

Sužaloti medžiai Lentpjūvės gatvėje.

Medžių žalojimas užtraukia baudą.

Medžių ir krūmų genėjimo reikalavimai, nustatyti aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. į sakymu Nr. D1-45, yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Dar kartą primename, kad griežtai draudžiama genėti medžius nupjaustant storąsias šakas, paliekant nuo stiebo išsišovusius kelmelius – stagarus ar iš viso paliekant tik stuobrį .

Neteisėtas želdynų naikinimas arba neteisėtas saugotinų medžių žalojimas užtraukia baudą asmenims iki 200 Eur.

Medžiai genimi:

1. retinant lają, kai išpjaunama ne daugiau kaip 20 proc. nepagrindinių šakų iki 5 cm skersmens, išsaugant aukščiau esančias šonines šakas ir viršūnę;

2. pakeliant lają, kai palaipsniui (per kelerius metus) nuo stiebo apačios iki išpjaunamos žemutinės šakos, išsaugant aukščiau esančias šonines šakas ir viršūnę, kol bešakis kamienas pasieks 3,2-3,6 m ilgį ;

3. pažeminant medžio viršūnę, tik kai trukdo elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijoms arba viršūnė jau yra nudžiūvusi.

Genint medžius reikia stengtis nepalikti didelių žaizdų, nes jos lėtai gyja. Dažniausiai per šakų nupjovimo vietas, kurios nespėja užaugti (arba neteisingai nupjautos), patenka ligos, kenkėjai.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.