Plungės rajone užfiksuotas afrikinio kiaulių maro židinys

2020-07-29
 
 
 

 

 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Lietuvoje fiksuojant vis naujų afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų laukinėje gamtoje, didžiausia tikimybė šiam virusui patekti į ūkius šiemet kyla Telšių apskrityje, o ypatingai budrūs turėtų būti kiaules auginantys Plungės rajono gyventojai. Antras šiais metais AKM židinys nustatytas Plungės rajone, nedideliame ūkyje, kur savo reikmėms buvo penimos penkios kiaulės.

Įtarimai dėl ligos kilo liepos 26 dieną ūkyje staiga nugaišus vienai kiaulei. Visoms kiaulėms buvo paimti kraujo mėginiai, o nugaišusiai – organai ir išsiųsti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuriame visoms kiaulėms patvirtinta AKM diagnozė. Liepos 28 d. nugaišo dar dvi laikytos kiaulės. Liepos 29 dieną ūkyje vyko  ligos židinio likvidavimo darbai. VMVT specialistai pradėjo tyrimą, siekdami nustatyti, kaip AKM virusas pateko į ūkį. Remiantis kelerių metų stebėsenos duomenimis, pagrindinis AKM viruso plitimo į kiaulių laikymo vietas šaltinis yra užkrėsta aplinka ir AKM viruso cirkuliavimas šernuose. Naujausi AKM atvejai gaišusiems šernams Plungės rajone buvo nustatyti liepos 23 d., prieš tai birželio 18 d. virusas patvirtintas ir sumedžiotam šernui. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km stebėsenos zonos, apimančios Plungės ir Skuodo rajonų teritorijas, jose vyks kiaulių laikytojų ir jų laikomų kiaulių surašymas, siekiant nustatyti, ar AKM nėra išplitęs už ūkio ribų.

AKM atvejų tyrimus atliekantys specialistai pastebi, kad šis virusas Žemaitijoje, o ypač Plungės rajono vietovėse cirkuliuoja gana aktyviai ir gaišusių šernų skaičiai gali būti ženkliai didesni, bet šernų gaišenų paieška šiose vietovėse nėra labai aktyvi, be to, vasaros metu dėl aukštos žolės ir pan. aptikti gaišenas sudėtinga.

Vis dėlto didžiausią riziką užkrėstoje teritorijoje kelia žmonių veikla – t. y. lankymasis užkrėstoje teritorijoje esančiuose miškuose, grybavimas ar uogavimas, o ypatingai – biologinio saugumo reikalavimų nepaisymas ūkiuose. Todėl yra didelė tikimybė, kad virusui aktyviai cirkuliuojant laukinėje gamtoje, o kiaulių laikytojams tinkamai nesilaikant biologinio saugumo priemonių, užkratas iš laukinės gamtos gali būti perneštas į nekomercinių kiaulių laikymo vietas. Vien Plungės rajone yra daugiau kaip 170 smulkių kiaules auginančių ūkių, kuriuose laikoma per 500 kiaulių.

VMVT įspėja – kiaules laikantys asmenys turi vengti lankytis AKM užkrėstuose miškuose, suradus šerno gaišeną jokiu būdu jos neliesti, kad virusas dar labiau nepasiskleistų. Esant AKM rizikai, būtina saugoti gyvulius nuo bet kokio galimo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių termiškai neapdorotais pašarais ir virtuvės atliekomis. Einant į tvartą pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos ir reguliariai plautis rankas.

Kiekvienas kiaulių laikytojas privalo maksimaliai stengtis, kad virusas aplenktų jo ūkį, nes nustačius AKM didelių nuostolių patiria ne tik jis pats, bet ir kiti aplink židinį kiaules auginantys ūkiai dėl taikomų įvairių apribojimų, taip pat skerdyklos ar mėsos perdirbimo įmonės.

Pastebėjus pakitusį laikomų kiaulių elgesį ar joms pradėjus gaišti, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos specialistus arba pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

VMVT Telšių departamento Plungės skyriaus kontaktai: 8 613 39452; 8 615 61849.

Liepos 29 dieną Plungės rajono savivaldybėje dėl nustatyto afrikinio kiaulių maro atvejo buvo sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos, kuriai pirmininkauja Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, posėdis. Apie ūkį, kuriame nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys, nuspręsta suformuoti apsaugos (3 km spinduliu) ir stebėsenos  (10 km spinduliu) zonas. Ūkyje augintos kiaulės sunaikintos, atlikta patalpų dezinfekcija. Veterinarijos specialistai lankysis ir aplinkiniuose ūkiuose, kad įvertintų auginamų kiaulių būklę. Apie užfiksuotą atvejį informuoti kiaulių supirkėjai. Veikia policijos postas, pareigūnai saugo zoną nuo pašalinių asmenų judėjimo.

Asmuo, kurio ūkyje nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys, apie laikomus gyvulius buvo informavęs Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, todėl, likvidavus židinį, jam priklausys kompensacija dėl patirtų nuostolių, tačiau ūkininkas turės įsipareigoti metus laiko savo ūkyje nelaikyti kiaulių.

Ekstremalių situacijų komisija nusprendė nuo liepos 29 dienos Platelių ir aplinkinėse seniūnijose (Žemaičių Kalvarijos, Alsėdžių, Babrungo, Paukštakių seniūnijų teritorijose) skelbti savivaldybės lygio ekstremalią padėtį dėl afrikinio kiaulių maro.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inf.

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.