Plungės rajone – vienintelė Lietuvoje Pasaulio Tautų Teisuolių gatvė

2021-11-26

Lapkričio 22 diena Šarnelės kaimo gyventojams tapo neeiline – išpildytas bendruomenės prašymas – Gilijos gatvės pavadinimą pakeisti į Pasaulio Tautų Teisuolių. Šarnelės kaimo bendruomenės nariai į Savivaldybės administraciją kreipėsi su prašymu įamžinti šioje gatvėje gyvenusių Juozo ir Adolfinos Kerpauskų, Boleslovo ir Onos Stulpinų, Juozo ir Bronislavos Straupų, kuriems už žydų gelbėjimą suteikti Pasaulio tautų teisuolių vardai, atminimą.

Simboliška tai, kad būtent ši gatvė veda į kadaise Šarnelės kaime gyvenusio žymaus ir nusipelniusio poeto Vytauto Mačernio namus.

Kuklų, bet itin reikšmingą, šventinį renginį simboline jidiš daina pradėjo Emilija Lopaitytė. Gražų padėkos žodį tarė Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Dėkodamas organizatoriams už tokį gražų ir prasmingą renginį, tarė: „Savaime bujoja tik blogis, o gėrį reikia kurti patiems.“

Šioje ypatingoje ceremonijoje dalyvavo Seimo Pirmininkė Viktorija čŒmilytė-Nielsen. Džiaugdamasi tokia gražia iniciatyva, tarė: „Gelbėjimas – tai pastanga, kurios dėka visi dar esam ir esam žmonės.“ Seimo Pirmininkė pabrėžė, jog tai pirma tokia proga Lietuvoje. Pasak jos, Pasaulio tautų teisuolių titulas (tai garbės vardas, kurį suteikia Izraelio valstybė kitų šalių piliečiams, gelbėjusiems holokausto aukas) Europoje skirtas tik antrą kartą (pirmas titulas – Olandijoje). Tad Lietuva, ypač Žemaitijos kraštas, tikrai turi kuo didžiuotis. Viktorija čŒmilytė-Nielsen linkėjo visiems ir toliau ginti žmogiškąsias vertybes, nes tik tada bus galimybė išlikti.

Šventėje dalyvaujantis krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus sveikino renginio organizatorius ir dalyvius su tokio kilnaus tikslo įgyvendinimu. Džiaugėsi minimų didvyrių atliktais darbais: „Šiems žmonėms pavyko tokiose sudėtingose situacijose išsaugoti žmogiškumą ir taip prisidėti prie žydų išgelbėjimo.“

Net iš paties Izraelio į šventę atvyko Izra – atminimu įamžintųjų kadaise išgelbėta mergaitė. Moteris, jau būdama garbingo amžiaus, bet vis dar puikiai prisimenanti tuos siaubingus laikus, tvardydama ašaras dėkojo šios iniciatyvos kūrėjams.

Išskirtinės ceremonijos organizatoriams ir svečiams nuoširdžiausų žodžių negailėjo ir kiti garbingi svečiai: kanauninkas Jonas Ačas, Plungės žydų religinės bendruomenės vadovas Eugenijus Bunka, Izraelio ambasadoriaus pavaduotoja Adi Cohen-Hazanov, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, vienas iš renginio organizatorių Labdaros ir paramos fondo vadovas Vidmantas Jonika, Tautinių mažumų departamento direktorė Vida Montvydaitė, aktorė  Larisa Kalpokaitė ir kt.

Šventė baigėsi atminimo stulpelio, ženklinančio Pasaulio Tautų Teisuolių gatvę, atidengimu bei karininkų šūviais.

Plungės r. savivaldybės administracijos inf.

Sauliaus Narkaus nuotraukos

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.