Plungėje planuojama statyti tris grupinio gyvenimo namus

2019-08-22

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos iniciatyva Lietuvoje vykdoma institucinės globos pertvarka – perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neį galiesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams procesas.

Vietoj vaikų namų – gyvenimas šeimoje arba jai artimoje aplinkoje, vietoj globos namų žmonėms su proto ir (ar) psichikos negalia – paslaugos bendruomenėje. Toks Lietuvoje vykstančios globos namų pertvarkos tikslas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia apie 70 grupinio gyvenimo namų. Planuojama, kad iki 2022-ųjų Lietuvoje jų bus daugiau nei šimtas. Plungės mieste per 2020–2021 metus planuojama pastatyti tris tokius namus. Tam jau numatyti Birutės g. 6, Mendeno g. 21, Rasytės g. 6. esantys sklypai.

Planuojami nuoseklūs ir koordinuoti veiksmai, skatinantys perėjimo iš institucinės socialinės globos prie paslaugų neį galiems suaugusiems asmenims, turintiems proto ir (ar) psichikos negalią, vaikams ir jaunimui, turintiems proto ir (ar) psichikos negalią.

Vykdant pertvarką buvo nuspręsta uždaryti kaimyninėje Telšių r. savivaldybėje veikiančius specializuotus Dūseikių socialinės globos namus, kuriuose pastaruoju metu gyveno 99 neį galūs asmenys. Iš Dūseikių į Plungę gyventi turėtų grį žti 23 gyventojai. Planuojama kiekvienuose naujai pastatytuose grupinio gyvenimo namuose apgyvendinti po dešimt neį galiųjų. Be gyvenančiųjų Dūseikiuose, šiuo metu Plungės savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus sąraše – dar 13 neį galiųjų, kurie laukia, kada galės apsigyventi Stonaičiuose ar kituose globos namuose, skirtuose žmonėms su proto ir (ar) psichikos negalia.

Plungėje numatytuose sklypuose planuojama pastatyti vieno aukšto, iki 230 kv. m ploto neį galiesiems pritaikytus grupinio gyvenimo namus, kuriuose bus vienviečiai ir dviviečiai kambariai, svetainė, virtuvė ir valgomasis, higienai ir ūkiniams poreikiams skirtos patalpos ir kt.

Sklypai tokių namų statybai neatsitiktinai buvo parinkti Plungės mieste, siekiant, kad jų gyventojams būtų prieinamos visos reikalingos viešosios paslaugos: dienos užimtumo, asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir pan.

Planuojama, kad grupinio gyvenimo namų gyventojų užimtumui organizuoti Plungės parapijos namuose bus į kurtos socialinės dirbtuvės bei dienos užimtumo centras.

„Vis tik globos namai, kad ir kokie bebūtų šiuolaikiški, jaukūs ir patogūs, yra institucija, tam tikra prasme izoliuojanti žmogų nuo visuomenės. Negalios paliesti žmonės yra mūsų visuomenės dalis, turinti teisę gyventi orų gyvenimą bendruomenėje, bendrauti, pagal galimybes rūpintis savo asmeniniu gyvenimu. 2014 metais valstybėje pradėta institucinės globos pertvarka. Pastaruoju metu kuriami bendruomeniniai namai, kuriuose gyvenantiems sudaromos galimybės gyventi savarankiškai, jaustis lygiateisiais visuomenės nariais. Iki šiol mes turime per 6000 neį galiųjų, gyvenančių tokiose į staigose bei per 2000 vaikų. Nė vienas mūsų nesame apsaugotas nuo nelaimių, negalios ar ligų. Linkiu visiems likti sveikiems ir sėkmingiems, tačiau tėvų globos gali netekti bet kuris vaikas, jei jo tėvai netikėtai žūva avarijoje. Psichikos liga gali paliesti kiekvieną iš mūsų, nepaisant statuso, turto ar intelekto, o proto negalia gali tapti mūsų šeimos dalimi visai netikėtai“, – komentuodamas institucinės globos pertvarkos būtinybę pažymėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X