Patvirtintas pirmasis šiais metais AKM protrūkis kiaulių ūkyje

2019-06-07

Lietuvoje į sivyravus karštiems orams, afrikinio kiaulių maro (AKM) rizika pasiekė aukščiausią lygį . Šakių rajono Plokščių seniūnijos ūkyje patvirtintas šiais metais pirmasis Lietuvoje AKM protrūkis naminėms kiaulėms. Pernai AKM protrūkiai buvo patvirtinti 51 kiaules laikiusiame ūkyje. Nuo 2014 m., kai AKM Lietuvoje registruotas pirmą kartą, 120 kiaulininkystės ūkių dėl AKM teko likviduoti per 66 tūkst. kiaulių.

Naujausias AKM židinys nustatytas nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomos 2 kiaulės. Savininkai, pastebėję, kad viena iš kiaulių negaluoja, ją paskerdė ir apie tai informavo privatų veterinarijos gydytoją, kuris atrinko mėginius. Ištyrus šios kiaulės organų mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, nustatytas AKM virusas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsdami ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Antra ūkyje laikyta kiaulė taip pat nugaišinta, abiejų kiaulių skerdenų mėsa sunaikinta. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, ūkyje atliekami valymo ir dezinfekavimo darbai. Specialistų grupė pradėjo epizootinį tyrimą, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį .

„Šis ūkis dar gegužės mėnesį buvo patikrintas mūsų inspektorių ir buvo į spėtas dėl netinkamos biologinės saugos. Ūkio savininkai teigė, jog imsis visų priemonių ir laikysis nustatytų biosaugos reikalavimų, tačiau akivaizdu, kad tinkamai to nepadarė. Mūsų duomenimis, 13 kilometrų spinduliu apie ūkį buvo randami AKM užsikrėtę šernai. Tai didžiausias rizikos veiksnys, dėl kurio atsiranda sąlygos į ūkį patekti ligą sukeliančiam virusui“, – pabrėžė VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas.

VMVT specialistai perspėja kiaulių laikytojus, kad prasidėjusi vasara yra ypač didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis. Todėl laikytojai privalo nuolat griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų ir saugoti savo auginamus gyvulius nuo galimo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių šviežiai nušienauta žole. Taip pat ir patiems einant į tvartą laikytis pagrindinių reikalavimų – pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos. Taip pat būtina prisiminti, kad užkratą ant avalynės, drabužių ar į rankių į ūkį galima „parsinešti“ iš gretimų laukų ar miško.

„Ne kartą raginome ir dabar primename kiaulių laikytojams labai realiai į vertinti savo galimybes užtikrinti ir laikytis biosaugos reikalavimų. Jei žmonės neturi galimybių jų tinkamai laikytis, patariame nedelsti ir pasiskersti kiaules. Sveikų kiaulių mėsą jie galės suvartoti savo reikmėms. O į ūkį į simetus AKM virusui, kiaulės nugaišinamos, o jų mėsa – sunaikinama, taigi, nuostoliai daug didesni“, – sakė P. Bušauskas.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.