Meras Audrius Klišonis: „Nemotyvuotai kirsta per Plungės gydymo įstaigos reputaciją!“

2018-08-08
Seimo kanceliarijos (aut. Dž. G. Barysaitė) nuotr.
 

 

 

Neapgalvota savivaldybių ligoninių reforma – ne išeitis, o regionų medicinos darbuotojų ir jų pacientų žlugdymas. Tokia buvo pagrindinė rugpjūčio 7 dieną Seime vykusioje opozicinių frakcijų atstovų surengtoje  spaudos konferencijoje „Savivaldybių vadovai, medikų ir pacientų organizacijos kyla į kovą prieš Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytą „juodąjį“ ligoninių sąrašą“ išsakyta mintis. Spaudos konferencijoje dalyvavo TS-LKD frakcijos narys Antanas Matulas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas, Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis, savivaldybių merai, pacientų ir medikų organizacijų atstovai. Plungės rajono savivaldybės ligoninės garbę argumentuotai gynė meras Audrius Klišonis.

A. Matulas kalbėjo, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dedasi dideliu sveikatos apsaugos sistemos reformatoriumi, tačiau ministro diegiami pakeitimai žmonių vertinami nevienareikšmiškai.

„Kaip koreguoti ligoninių tinklą taip pat sprendžiama vienasmeniškai. Rajono ligoninės šmeižiamos per internetą, remiantis 2016 metų sausio mėnesį atlikto patikrinimo rezultatais, kai po šio patikrinimo ligoninėms buvo duotas 2 savaičių terminas pasitaisyti, taigi duomenys pasirodžiusiam straipsniui jau buvo ganėtinai pasenę“, – pažymėjo A. Matulas.

B. Matelis pastebėjo, kad viena ranka duodama, o kita – atimama, kai siūloma parama pirmam jaunų šeimų būstui regionuose įsigyti, tačiau norima atimti galimybę gauti tuose regionuose kokybiškas medicinos paslaugas, kurios reikalingos ir jaunoms šeimoms, ir pagyvenusiems, ir darbingo amžiaus žmonėms.

„Reformą reikia inicijuoti ne slaptais raštais, o aptarus situaciją su rajonų vadovais, kokias sritis prisieis naikinti, o kokias – stiprinti. Po tokių straipsnių ne tik jauni medikai nebenori atvykti dirbti į regionų ligonines, jau ir patyrę gydytojai žvalgosi kito darbo, nes nebetiki įstaigų ateitimi“, – piktinosi B. Matelis.

J. Oleko nuomone, Sveikatos apsaugos ministras neturi aiškios vizijos, kaip pertvarkyti ligoninių tinklą, jei siūlo tik uždrausti teikti joms tam tikras medicinos paslaugas ir siekia nukreipti pacientų srautus į universitetines ligonines.

 „Ar pagalvojo, kad centruose bus daug daugiau laukiančių medicinos pagalbos, gulinčių koridoriuose, mirštančių pakeliui į centrus? Ar pagalvojo ir apie tuos žmones, kurie dirba regiono ligoninėse ir atidavė tam darbui visą savo gyvenimą? Mano nuomone, kai kurie ministro įsakymai neatitinka Lietuvos Konstitucijos. Tokią ligoninių reformą vertinu kaip regionų naikinimą. Jei taip įvyktų, būtų ne tik didelė Sveikatos apsaugos ministro, bet ir Ministro Pirmininko klaida!“, – kalbėjo J. Olekas.

E. Gentvilas pažymėjo, jog Savivaldybių asociacija nepritaria valdančiųjų teikiamam projektui dėl regionų ligoninių.

„Reikia pripažinti, kad A. Veryga visgi turi viziją – kartu su R. Karbauskiu, kaip buldozeriu sunaikinti ligonines antikonstituciniais metodais. Jokių gelbėjimo priemonių nebandoma taikyti, o tik šantažu, melu ir administraciniais sprendimais optimizuoti tinklą“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Gentvilas.
Plungės meras A. Klišonis padėkojo Seimo nariams, kurie surengė šią konferenciją, kad turi galimybę tiesiogiai papasakoti apie situaciją, kokia iš tiesų yra Plungės ligoninėje.

A. Klišonis priminė, kad viename iš informacinių portalų buvo pažymėta, jog Plungės rajono savivaldybės ligoninė neatitinka keturių ligoninėms keliamų reikalavimų. Esą neturi galimybės užtikrinti bendrojo chirurgo paslaugos apvalią parą.

„Iš tiesų Plungės ligoninėje dirba aukštesnės kategorijos chirurgai, kurie turi chirurgo abdominalisto licenciją. Dėl to buvo susirašinėjama su Akreditavimo komisija, ar aukštesnės kvalifikacijos chirurgas gali atlikti bendrojo chirurgo paslaugas. Per vieną dieną aukštesnės kvalifikacijos chirurgui buvo išduota licencija ir visą parą ligoninėje užtikrinamos bendrojo chirurgo paslaugos“, – pažymėjo A. Klišonis.

Plungės meras atrėmė priekaištus dėl ligoninėje atliekamų ekoskopijų ir endoskopijų. Plungės ligoninėje šios paslaugos suteikiamos 4 kartus greičiau, nei numatyta ministro įsakymu, t. y. ne per dvi valandas, kaip nurodyta, o per pusė valandos!

„Peržiūrėjome dokumentus, ir nė vieną kartą šis terminas Plungės ligoninėje nebuvo viršytas! Šios paslaugos ligoninėje taip pat užtikrintos visą parą, kaip ir reikalauja ministras, tik 4 kartus greičiau. Ar tai – Plungės ligoninės medikų nusižengimas?“ – klausė A. Klišonis.

Nepamatuoti priekaištai ir dėl Plungės ligoninės laboratorijos, kuri yra akredituota ir dalyvauja išorinėse tarptautinėse sertifikavimo programose. Laboratorijos darbas vyksta visą parą.

„Akreditavimo tarnyba reikalauja, kad visą parą ligoninėje budėtų gydytojas biologas. Tačiau ministerijos teisės aktai neįvertino, kad mūsų ligoninės laboratorija yra automatizuota. Laborantė paima paciento kraujo ir patalpina jį į aparatą, kuris atlieka tyrimus pagal nustatytus parametrus ir atspausdina rezultatus, kurie perduodami žmogų gydančiam gydytojui. Šiuo atveju, ko gero, ministerijos teisės aktai atsilikę nuo pažangos, kurią padarė mūsų ligoninė. Budintis gydytojas biologas – perteklinis reikalavimas, tačiau ir šį reikalavimą Plungės ligoninė vykdo“, – pažymėjo A. Klišonis.

Plungės meras informavo, kad Plungės ligoninė aptarnauja apie 43 tūkstančius Plungės ir Rietavo savivaldybių gyventojų, kurie didelių nusiskundimų dėl ligoninės darbo neturi, nes ligoninė suteikia kokybiškas paslaugas. A. Klišonis taip pat pažymėjo, kad Plungės ligoninė dirba rentabiliai, o Plungės savivaldybė, savo ruožtu, stengiasi šiai gydymo įstaigai visapusiškai padėti, skirdama finansinę paramą gydytojų rezidentų programai bei ligoninės infrastruktūros vystymo programai.

„Plungės ligoninė tikrai nemotyvuotai įtraukta į „juodąjį“ sąrašą, be pagrindo buvo kirsta per šios gydymo įstaigos reputaciją“, – spaudos konferencijoje pažymėjo Plungės meras A. Klišonis.

Plungės merui antrino Šakių meras Edgaras Pilypaitis, pastebėjęs, jog paviešintu ligoninių sąrašu tarsi specialiai siekiama supriešinti savivaldybes, I ir II medicinos lygius, atskirų profesijų atstovus ir visuomenės grupes.

„Ligoninė negali būti pelno siekianti organizacija, ne pelnui gauti ji buvo sukurta. Jei medicinos paslaugas atims iš regionų, kils daugiau komplikacijų ir mirčių. Norime, kad apie ligoninių reformą būtų kalbama atvirai, ir visi argumentai dedami ant stalo“, – kalbėjo E. Pilypaitis.

Druskininkų savivaldybės atstovas apgailestavo, kad ministrui ligoninių reformos esmė yra ne žmogus, ne medicinos paslaugos, o skaičiai, kad abejotinos reformos esmė yra gydymo ir gydymosi naštą perkelti ant paciento pečių.

Plungės meras A. Klišonis, kuriam Savivaldybių asociacijos Sveikatos reikalų komitete patikėtos pirmininko pavaduotojo pareigos, pažymėjo, jog šiame komitete ligoninių reformos projektas nebuvo aptartas. Vieša diskusija kilo po pasirodžiusios informacijos.

„Iš tiesų trūksta aiškumo. Ar yra vizija, kokia turi būti gydymo įstaigų sistema? Norime apie kalbėtis akis į akį, konkrečiai apie kiekvieną gydymo įstaigą. Reformos reikia, bet dėl reformų reikia tartis“, – sakė A. Klišonis.

Spaudos konferencijoje pasisakė ir Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė bei žmones su persodintas organais ar laukiančiais transplantacijos asmenimis jungiančios asociacijos „Gyvastis“ atstovė Audronė Tutlienė.

Reaguodamas į viešojoje erdvėje pasirodžiusius straipsnius apie regiono ligonines, Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, aptaręs situaciją su skyrių vedėjais, informavo, kad  darbuotojai dirba susitelkę kasdienį darbą ir stengiasi rajono gyventojams suteikti kuo kokybiškesnes paslaugas.

Ligoninės bendruomenė mano, kad padaryta ir daroma didelė moralinė žala visai sveikatos sistemai, darbuotojams – gydytojams, slaugytojams, visam aptarnaujančiam personalui, o taip pat ir pacientams. Šitoks puolimas žemina visą medicinos bendruomenę, apsunkina medikų ir pacientų bendravimą.

„Lieka tikėtis, kad sprendimai dėl gydymo įstaigų likimo bus priimti tik plačiai tariantis su vietos savivalda, gydymo įstaigomis ir visomis suinteresuotomis pusėmis, įsiklausant į gyventojų poreikius ir sudarius galimybes gauti būtinas medicinines paslaugas laiku ir vietoje“ – pažymėjo Plungės ligoninės direktorius.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf. 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.