Gruodžio 3 dieną visas pasaulis mini Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Šią dieną daug renginių, straipsnių apie neįgaliuosius ir neįgaliesiems. Svarbiausia žinutė – neįgalieji yra žmonės, kurie gal kažko negali, gal elgiasi kitaip, bet jie yra žmonės ir nori būti suprasti, mylimi ir būti galintys.
Negalia nepadaro žmogaus kažkuo kitu, bejausmiu, našta, vertu gailesčio ar, priešingai, superherojumi – negalia tik atima dalį galimybių veikti be pagalbos. Taigi, šią dieną susimąstykime, ką galime padaryti, kad negalia taptų galia.
Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyrius vienija cerebrinio paralyžiaus neįgaliuosius. Cerebrinis paralyžius – tai įgimtas arba įgytas smegenų pažeidimas, kuris lemia kitokį žmogaus raumenų darbą, todėl žmogus juda kitaip. Smegenų pažeidimas ne visada lemia intelekto sutrikimą. Cerebrinis paralyžius – negalia, kuri gali būti ir lengva, kai truputį kitaip (ne)veikia viena pusė kūno, ir labai sunki, kai neteisingai (ne)veikia visos galūnės, gali būti kurtumas, aklumas, intelekto sutrikimas, kalbos sutrikimai. Būtent šie sutrikimai lemia, kiek pagalbos žmogui reikės iš aplinkos, galbūt, reikės tik padėti pakabinti užuolaidas, o, galbūt, reikės pagalbos 24 valandas per parą.
Jau 10 metų Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyrius vykdo Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekto veiklas, kurias finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Plungės rajono savivaldybė.
Šiemet projekto įgyvendinimui gavome 12 500 eurų. Projekto įgyvendinimo metu nuo sausio iki gruodžio teikiame neįgaliųjų dienos užimtumo, individualios pagalbos neįgaliajam ir pagalbos neįgaliųjų šeimos nariams paslaugas. Esame įsikūrę Vytauto g. 29, Plungėje, Plungės bendruomenės centro patalpose (Parapijos namai).
Neįgaliųjų dienos užimtumo veikla – savarankiškumo kasdienėje veikloje įgūdžių (savitvarka, asmens higiena, namų ruošos darbai, biudžeto planavimas, naudojimasis banko paslaugomis, apsipirkimas maisto prekių parduotuvėse, mokymasis pažinti ir valdyti ligą ar negalią) formavimas ir ar atkūrimas; pažintinių funkcijų formavimas – bendrųjų žinių (rašymas, skaitymas ir skaičiavimas, kompiuterinis raštingumas, dėmesio valdymas, atminties lavinimas, kritinis mąstymas), taikomų praktiškai, suteikimas; saviraiškos įgūdžių (meninė raiška, kūrybiškumas, gebėjimas atsipalaiduoti) lavinimas ir (ar) palaikymas. Veiklą vykdome pirmadienį ir trečiadienį 8 kartus per mėnesį nuo 10:00 iki 15:00 valandos.
Individuali pagalba neįgaliajam – pagalba neįgaliajam lankantis užimtumo, ugdymo, reabilitacijos, sveikatos priežiūros, teisėsaugos ir kitose įstaigose (neįgaliojo palydėjimas, pavėžėjimas, pagalba sprendžiant kylančias problemas); asmens, kuriam nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis arba 0-40 procentų darbingumo lygis, arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, mokymai spręsti dėl jo negalios buityje kylančias problemas (mokymas sveikai gyventi, apsitarnauti kasdienėje veikloje, pažinti ir valdyti ligą ar negalią, savarankiškai spręsti kasdienes problemas). Pagalba teikiama 5 dienas per savaitę neįgaliojo namuose po 2-3 val. per dieną.
Pagalba neįgaliųjų šeimos nariams – individuali emocinė, informacinė pagalba šeimos nariams, pagalbos sau ir šeimos paramos grupių veiklos organizavimas, mokinant pasirūpinti neįgaliaisiais šeimoje, buityje, visuomeniniame gyvenime, pažinti ir valdyti neįgalių asmenų ligą ar negalią, neįgaliųjų šeimos narių emocinių ir kitų problemų sprendimas. Veikla vyksta 1 kartą per mėnesį Vytauto g. 29, Plungėje.
Taip pat rėmėjų lėšomis organizuojame išvykas, renginius, vasaros stovyklą Palangoje.
Jei negalia yra tavo ar tavo artimojo gyvenimo dalis ir sudomino mūsų veikla, kviečiame kreiptis tel. 8 614 42 153, pirmininkė Genovaida Navickaitė. Apie mūsų veiklą galite sužinoti Facebook paskyroje Cerebrinio PA Plungės Skyrius
Cerebrinio paralyžiaus asociacijos Plungės skyrius