Didžiausias iššūkis norint pasinaudoti finansine paskata būstui įsigyti – atitikti banko keliamus kriterijus

2019-08-14

Pernai rugsėjį startavo programa, skirta padėti jaunoms šeimoms įsikurti regione. Gavus kreditą būstui pirkti arba statyti valstybės subsidija šeimai yra garantuota. Plungės rajono savivaldybėje pernai valstybės siūloma parama pasinaudojo 8, šiemet – jau 15 jaunų šeimų.

Pagal teisės aktus jauna šeima laikomi abu sutuoktiniai arba vienas vaiką auginantis tėvas ar mama, kurie yra ne vyresni kaip 35 metų amžiaus.

Jaunoms šeimoms siūlomos tokios subsidijos: neauginančioms vaikų – 15 proc.; auginančioms 1 vaiką – 20 proc.; auginančioms 2 vaikus – 25 proc.; auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.

Padidėjus šeimai galima kreiptis dėl papildomos subsidijos, tačiau kreipimosi metu šeima turi atitikti jaunos šeimos apibrėžimą, sutuoktiniai arba vienas vaikus auginantis asmuo negali būti vyresni nei 35-erių. Kai šeimoje, gavusioje finansinę paskatą, gimsta trečias arba daugiau vaikų, dėl papildomos subsidijos jie gali kreiptis iki 40 metų (įskaitytinai).

Kaip vyksta subsidijos suteikimas? Pagrindiniai žingsniai šie: jauna šeima regione susiranda būstą pirkimui arba sklypą statybai; šeima deklaruoja turtą ir užpildo prašymą www.spis.lt arba tiesiogiai Savivaldybėje; Savivaldybė per 10 darbo dienų išduoda pažymą subsidijai gauti, jeigu tam yra lėšų ir jei šeima atitinka kriterijus; jauna šeima su gauta pažyma per 15 kalendorinių dienų kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą; kredito įstaiga per du mėnesius priima sprendimą suteikti kreditą arba ne. Nusprendusi suteikti paskolą būstui kredito įstaiga pasirašo kreditavimo sutartį su jauna šeima; Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 4 mėnesius perveda subsidiją už jauną šeimą kredito įstaigai.

Tačiau siekiant subsidijos būstui yra ir dar daugiau smulkių niuansų, kuriuos taip pat pravartu žinoti ir įvertinti. Štai plungiškių Alinos ir Dariaus šeima, kurioje auga du vaikučiai, kitoms jaunoms šeimoms, svarstančioms apie subsidiją pirmam būstui, pataria pirmiausiai pasikalbėti su bankų atstovais.

„Šiuo metu žmona yra vaiko priežiūros atostogose. Šeimos pajamos sumažėjo. Svarstėme, pirkti butą ar namą, ir kaip tik tuo metu radome parduodamą 4 kambarių butą tame mikrorajone, kuriame aš pats užaugau! Geresnės vietos Plungėje negali būti! Netikėjau, kad taip greitai gausime subsidiją būstui, nes bendroje visos šalies jaunų šeimų eilėje buvome, berods, septintame šimtuke, – papasakojo Darius. – Balandį susitvarkėme visus buto pirkimo dokumentus. Pagal reikalavimus būsto pardavėjas negali būti būsto pirkėjo giminaitis. Šiuo metu darome kapitalinį buto remontą, kai baigsime, kelsimės gyventi“.

Ernestos ir Simono, auginančio vieną vaiką, šeimos patirtis taip pat verta dėmesio. Jie jau turėjo įsigiję 49 arų sklypą Plungės priemiestyje ir pradėję gyvenamojo namo statybą, kai startavo programa, skirta padėti jaunoms šeimoms įsigyti būstą regione. Sutuoktiniai domėjosi, ar jie gali pretenduoti į  subsidiją. Reikiamus dokumentus greitai užpildė ir pateikė programos starto dieną, bendroje eilėje buvo įrašyti 197 numeriu.

„Visas smagumas – bendrauti su bankais. Jaunoms šeimoms siūlyčiau nuo to ir pradėti: susižinoti, ar bankas, įvertinęs visas rizikas, kurios kiekviename banke – vis kitokios, duos jums paskolą. Mums kredito iš pradžių nežadėjo suteikti, nes vyras dirba individualiai ir namą statomės patys ūkiniu būdu. Laimei, ministerija pakeitė sąlygas ir rangovas statybai nebebuvo būtinas. Kai skyrė subsidiją, jau buvome surentę namo sienas ir uždengę stogą. Paskolą kitiems darbams gavome etapais, kiekvieną kartą turėjome kviestis turto vertintoją, kuris išrašytų pažymą, kiek pasistūmėjo statybos darbai. Už pažymą kaskart tenka susimokėti apie 200 eurų. Būstui prašėme 80 tūkst. eurų, tiek ir gavome, apie 16 tūkst. eurų mūsų šeimos būstą subsidijuos valstybė. Iki lapkričio mėnesio namą turime priduoti valstybinei komisijai. Gauta parama akivaizdi, tačiau norint į ją pretenduoti, ypač – dėl namo statybos, būtina gerai išmanyti kompiuterinį raštingumą, sekti pasikeitimus, kaip buvo ir mūsų atveju – dėl statybos ūkiniu būdu“, – papasakojo Ernesta.

Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų. Sklypui, kuriame turi būti statomas jaunos šeimos būstas, gali būti skiriama ne daugiau kaip 15 proc. būsto kredito sumos.

Pernai pirmam šeimų būstui  regionuose išsigyti valstybė buvo numačiusi 4 mln. eurų, šiemet – 10 mln. eurų paskatą.

Jauna šeima, kuriai suteikta subsidija pirmajam būstui įsigyti, negali visiškai laisvai disponuoti įsigytu nekilnojamuoju turtu: jeigu per pirmuosius 10 metų nuosavybės teisės bus perleistos kitam žmogui, subsidija turės būti grąžinama į valstybės biudžetą.

 

Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.

 

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.