Dėl melagingų naujienų socialiniuose tinkluose

2021-02-15

Fake news allert!

Turime unikalią progą stebėti, kaip gimsta ir auga melagienos.

Atkreipiame dėmesį , kad Širvintų rajono merės Ž. Pinskuvienės skelbiamoje informacijoje yra netikslumų, kuriuos norime dekonstruoti.

1. Širvintų rajono merė rašo:

 ! ! !  Ir… Palyginti neišeina. Nes jame rodoma, kad per 14 d. atvejų yra 40.

Skirtumas nedidelis, ne tūkstantinis, bet svarbus tuo, kad turėdami 40 atvejų per 14 dienų esame raudonojoje C3 zonoje, o turėdami 23 – tiek, kiek matome „Juvare“ sistemoje – būtume C2 zonoje.

Sutikite, tarp 23 ir 40 lygybės ženklo nepadėsi.
 

„Negalima palyginti, bet palyginsime.“

Karantino (atlaisvinimo) kontekste svarbiausias rodiklis – naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų – ir tai yra 221 Širvintų rajone.

Merė tuo tarpu iliustracijoje raudonai apibraukia šiuo metu statistiškai sergančių skaičių – 40, tačiau tuo pat metu teigia, kad ima  “40 atvejų per 14 dienų” – kas apskritai neegzistuoja. Ir lyg neužtektų painiavos, palygina šį skaičių su kitos – NVSC Juvare – sistemos operatyviais duomenimis, kurie apskritai negali būti lyginami, nes nesutampa atvejų:

Tarp kitko praėjusią parą Širvintų rajone fiksuotas vos 1 naujas teigiamas COVID-19 atvejis.

2. Širvintų rajono merė remiasi NVSC vadovo interviu, kuriame šis abejoja dabar taikoma metodika, lygindamas pomidorus su agurkais: „Jam nerimą kelia tai, kad nesutampa NVSC ir Statistikos departamento skelbiami COVID-19 duomenys apie užsikrėtimo atvejus. Jeigu vakar NVSC duomenimis per parą buvo apie 600 COVID-19 užsikrėtusių asmenų, Statistikos departamentas skelbė tik apie 500 tokių atvejų.“

Lietuvos statistika skelbia naujus atvejus, kurie registruoti ankstesnę parą (00.00–23.59). Ankstesni atvejai, apie kuriuos sužinoma per deklaruojamąją parą, retrospektyviai atnaujinami ir priskiriami tai parai, kuria jie ir registruoti e. sveikatoje. Taip išvengiama savaitgalinių kritimų statistikoje, o duomenų analitikai gali analizuoti tikram į vykio laikui priskirtus duomenis.

Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu skelbia informaciją iš pirminio šaltinio, t. y. e. sveikatos, ir rengia rodiklius metodiškai (žr. https://osp.stat.gov.lt/covid-19-rodikliu-apibrezimai). Tai buvo padaryta todėl, kad duomenys būtų palyginami ir tvarkingi. Dar kartą primename, kad NVSC sistemos ir Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos duomenys yra nelygintini, nes skiriasi:

Lietuvos statistikos departamento
Statistikos sklaidos ir komunikacijos skyrius

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.