Baimė globoti ar įvaikinti: kokios jos priežastys ir kaip ją išsklaidyti?

2021-09-24
   


 

 

 


Pastaraisiais dešimtmečiais Vakarų Europoje sparčiai didėja tiek moterų, tiek vyrų nevaisingumas. Jauniems žmonėms, ypač poroms – tai sunkus išbandymas: metų metus negalintys susilaukti kūdikio patiria daugybines psichologines traumas, o bandymai pastoti, išnešioti ir pagimdyti padedant nevaisingumo specialistams reikalauja didelių finansinių išteklių ir psichologinio atsparumo, tačiau sėkmės negarantuoja. Vis dėlto troškimas turėti šeimą, būti mamomis ir tėčiais, dovanoti vaikams meilę bei ją gauti yra prigimtinis ir labai stiprus. Tai viena priežasčių, kodėl apsisprendžiama įvaikinti ar globoti vaikus. Labai gera žinoti, kad šiam žingsniui ryžtasi ir galintys susilaukti bei turintys biologinių vaikų žmonės. Vis dėlto apsispręsti tam neretai trukdo įvairios baimės. Kalbėdami su būsimais ir esamais Plungės rajono globėjais bei įtėviais, išskyrėme keletą tokių baimių-abejonių-mitų.

* Būti tėvais – didžiulė atsakomybė, ar sugebėsiu būti geras tėtis ar mama? Be abejonės, tai labai sveikintinas atsakingų žmonių požiūris į tėvystę, tačiau jis neturėtų būti liguistas. Gerais tėčiais ir mamomis negimstama, to neretai mokomės visą gyvenimą. Svarbiausia – besąlyginė meilė vaikui ir noras mokytis, tobulėti. Tapę globėjais ar įtėviais, jūs neliksite vieni: Jums padės Globos centro specialistai, psichologai, galėsite domėtis gausia literatūra apie pozityvią tėvystę, dalyvauti globėjų ar įtėvių susitikimų grupės užsiėmimuose, tęstiniuose mokymuose. Galų gale – pasikliaukite savo mylinčia vaiką širdimi!

* Aplinkiniai gali būti priešiški mūsų globojamam ar įvaikintam vaikui. Biologiniai vaikai taip pat skirtingai priimami artimųjų ar aplinkinių. Bloga linkinčių žmonių visada buvo ir bus, svarbiausia – Jūsų vidinės nuostatos, jog visiems neprivalote patikti ir ne su visais verta ar reikalinga bendrauti. Pikti žmonės yra nelaimingi, o Jūs darote ypatingą darbą. Tinkamai auklėdami vaiką, išmokysite jį susidoroti su patyčiomis bei išlaikyti savivertę.

* Biologiniai tėvai gali susigrąžinti vaiką. Įvaikinimo atveju vaikas biologiniams tėvams negali būti grąžintas – įtėviai suteikia vaikui savo pavardę, visas paveldėjimo teises – jie tampa tikraisiais tėvais ir prisiima visas jų pareigas. Laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką į biologinę šeimą, bet ir nustačius nuolatinę globą, tikimybė, jog biologiniai tėvai pasitaisys ir susigrąžins vaiką, yra, nors praktikoje pasitaiko retai. Apsisprendę įvaikinti ir ypač globoti, būsite mokomi apie biologinės šeimos bei tapatybės vaikui svarbą, stengsitės „nesisavinti“ jo, neslėpti fakto apie įvaikinimą ar globą bei mylėti be sąlygų. Tai ne prievolė, bet ugdytinas teisingas požiūris į žmogaus teisę žinoti savo biologines šaknis.

* Baimė dėl vaiko sveikatos, ypač įgimtų ligų. Geroji-blogoji žinia – VISI tėvai dėl to išgyvena. Be abejonės, Jūs negalite žinoti vaiko genofondo, neįmanoma numatyti, kokiomis ligomis jis sirgs. Bet ar tai įmanoma numatyti laukiantis biologinio vaiko? Gimus ligotam ar neįgaliam kūdikiui, tėvai išgyvena įvairius jausmus, bet dėl to nenustoja mylėti vaikelio: keičia savo mąstymą, požiūrį į situaciją, slaugo ir visomis jėgomis kovoja už jo sveikatą… Vis dėlto, mokymų ir Jūsų, kaip globėjų ar įtėvių, vertinimo metu bus atsižvelgta į Jūsų gebėjimą kompensuoti vienus ar kitus vaiko sveikatos sutrikimus, todėl Jūs turėsite teisę atsisakyti būti kažkurio konkretaus vaiko globėju ar įtėviu, įmote.

* Nesugebėsiu tvarkytis su netinkamu vaiko elgesiu. Pakartosime, kad teisingo vaikų auklėjimo mokomasi visą gyvenimą. Globojami ar įvaikinami vaikai būna patyrę ypač daug netekčių, o svarbiausia – buvo nepakankamai mylimi. Meilės trūkumas tiek mažą, tiek didesnį vaiką priverčia nepasitikėti pasauliu ir žmonėmis. Šių vaikų širdelės labai sužeistos, todėl reikės daug meilės, kantrybės ir laiko joms užgydyti. Jei Jums pavyks įtikinti vaikus, kad mylite juos ir nepaliksite, kad ir ką jie iškrėstų, laimėsite – vaikų elgesys keisis, vis labiau Jumis pasitikint!

Mieli plungiškiai! Jeigu Jūs vis dažniau pamąstote apie globą ar įvaikinimą ir jei kyla klausimų apie globos ar įvaikinimo procesą bei tolimesnį gyvenimą, priėmus vaiką į savo šeimą, ieškokite mūsų žemiau nurodytais kontaktais – Globos centro specialistės nuoširdžiai atsakys į Jums rūpimus klausimus.

 

Plungės socialinių paslaugų centro Globos centras
V. Mačernio g. 31, Plungė
Tel. 8 683 71 193
El. p. plungegimk@gmail.com
Facebook Vaikai yra vaikai. Plungės rajonas

 

 

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba