Atmintinė dėl sveikatos priežiūros užtikrinimo karantino metu

2020-11-06


Gydymo į staigos privalės užtikrinti pacientų bei lankytojų srautų valdymą. Pacientas, kuriam diagnozuota COVID-19, kreipiasi į savo šeimos gydytoją, kuris kontaktiniu būdu periodiškai vertina ligos eigą. Jei yra lengva forma, pacientui skiriamas simptominis gydymas namuose ar socialinės globos į staigoje, prižiūrit šeimos gydytojui. Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, į vertinęs paciento sveikatos būklę, turės pasirinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį .

Kontaktiniu būdu bus teikiamos šios paslaugos:

Jei pacientui yra nustatyta sunki ligos forma, jis kviečia Greitąją medicinos pagalbą (GMP) ir yra vežamas į rajono ligoninę deguonies terapijai vidaus ligų skyriuje. Kai paciento būklė yra labai sunki arba kritinė, GMP transportuoja pacientą į Infekcinių ligų skyrių arba į reanimacijos-intensyvios terapijos skyrių, kuris yra paslaugų teikimą organizuojančioje į staigoje Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, patvirtintoje sveikatos apsaugo ministro.

Artimiausiu metu planuojama dar išplėsti tyrimų galimybes, kad poliklinikos, savo teritorijoje į steigusios specialius patikros punktus, galėtų gauti apmokėjimą už atliekamus tyrimus, o registruotis į poliklinikose į steigtus punktus būtų galima per juos į steigusią gydymo į staigą. 

SAM primena, kad numeriu 1808 Lietuvos gyventojai turėtų skambinti tuomet, kai reikia užsiregistruoti koronaviruso tyrimui mobiliame punkte, reikalinga konsultacija dėl izoliacijos arba konsultacija, kaip elgtis grį žus iš koronaviruso paveiktos šalies.

Ministerija atkreipia dėmesį , kad į mobilius punktus 1808 registruojami žmonės, atitinkantys bent vieną iš šių kriterijų:

Skambinti į Karštąją liniją galima visoje Lietuvoje nuo 8 iki 20 val. kasdien nemokamai iš visų tinklų. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, PGR tyrimas, t.y. koronaviruso testas PGR metodu, koronaviruso gydymo ar stebėjimo metu nebekartojamas, išskyrus tuos atvejus, kai yra sprendžiama dėl ankstesnio nei rekomenduojama izoliacijos nutraukimo arba esant imuniteto nusilpimui, vadinamajai imunosupresijai.

Globos namuose ir kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose į staigose bus draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės gyventojų lankymą ir (ar) asmenis, kurių lankymasis į staigoje susijęs su pareigų atlikimu.

Pacientų lankymas bus draudžiamas ir gydymo į staigose, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą į staigos vadovo ar kito jo į galioto asmens leidimu.

Dirbantys gyventojai kai kuriais atvejais turi galimybę kreiptis į asmens sveikatos į staigą dėl laikino nedarbingumo suteikimo ir ligos išmokos mokėjimo.

Kaip ir anksčiau, dėl nedarbingumo, susijusio su koronavirusu, į asmens sveikatos priežiūros į staigą reikia kreiptis nuotoliniu būdu. Jeigu dėl skambučių gausos sunku prisiskambinti, galima bandyti kitu laiku ar kitą dieną – nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau nei už 5 darbo dienas.

Nuo spalio 16 d., į sigaliojo ministro į sakymas, kuriuo keičiamas sergančiųjų koronavirusu (COVID-19) izoliacijos laikas. Pacientams, sergantiems lengva koronaviruso forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai išnyko ir per pastarąsias 24 val. nepasireiškė karščiavimas. Jei ligos simptomai išnyko po dešimtos susirgimo dienos, izoliacija gali būti nutraukta po simptomų išnykimo praėjus ne mažiau kaip 3 dienoms. Sergant sunkia koronaviruso forma, izoliacija gali būti nutraukta po 20 dienų, jei išnyko ligai būdingi simptomai ir per 24 val. nepasireiškė karščiavimas nevartojant vaistų.

Pacientams, sergantiems besimptome COVID-19 forma, izoliacija gali būti nutraukta praėjus 10 d. po ligos nustatymo PGR metodu – kai pirmą kartą nosiaryklės mėginyje buvo aptiktas virusas.

Nuo šiol pacientams nebereikės atlikti pakartotinių testų – praėjus numatytam laikotarpiui ir nepasireiškus simptomams užteks šeimos gydytojo patvirtinimo, kad pacientas pasveiko. Iki šiol pasveikusiu buvo laikomas tas žmogus, kai praėjus 14 d. nuo susirgimo, jo dviejų testų rezultatai PGR metodu buvo neigiami.

 

Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X