Š istosominis cerkarinis dermatitas (plaukikų niežulys)

2021-07-01

 

Vasarą, o ypač esant karštiems orams, žmonės dažniau maudosi į vairiuose natūraliuose vandens telkiniuose – ežeruose, upėse, sodybų tvenkiniuose. Šiuo metu padaugėjo gyventojų nusiskundimų, kad nusimaudžius maždaug po 15 min. minučių išberia ir ima niežėti kūną. Per vandenį gali plisti į vairios virusinės, bakterinės užkrečiamosios ligos, taip pat maudantis galima užsikrėsti ir kirmėlinėmis ligomis. Lietuvoje yra išplitęs šistosominis cerkarinis dermatitas (plaukikų niežulys).

Šistosominis cerkarinis dermatitas yra liga, kurią sukelia vandens paukščių kraujo sistemoje parazituojančių šistosomų lervos (cerkarijos). Pirmas šią ligą 1950 m. aprašė amerikietis helmintologas Cortas, pastebėjęs, kad po maudymosi sekliuose stovinčiuose vandenyse ar ežeruose išberia odą, atsiranda odos niežulys, kuris po kelių dienų išnyksta. 

Sukėlėjai

Ligos sukėlėjai yra vandens paukščių (ančių, kryklių, gulbių ir kt.) kraujo sistemoje parazituojančios šistosomų, priklausančių Schistosomatidae šeimai, lervos – cerkarijos. Suaugusios šistosomos parazituoja vandens paukščių organizme. Šistosomų kiaušinėliai kartu su vandens paukščių išmatomis patenka į vandenį ir iš jų išsiritę lervutės (miracidijos) skverbiasi į moliuskų kūnus, subręsta iki tam tikros stadijos (cerkarijos) ir išlenda vėl atgal į vandenį . Jos laisvai plaukioja tykodamos vandens paukščių (nes jos paukščių parazitai), tačiau jei pasitaiko žmogus – joms irgi tinka. Tačiau pas žmogų šios paukščių parazitų lervutės toliau nesivysto, į stringa žmogaus odoje, žmogus joms yra biologinė aklavietė.

Klinika

Po maudynių ar kitokio kontakto su vandeniu, kuriame yra vandens paukščių šistosomų lervų – cerkarijų, pradeda dilgčioti, niežėti, deginti, atsiranda bėrimai Šie simptomai atsiranda praėjus 10–15 minučių po kontakto su užterštu vandeniu ir išnyksta po kelių valandų, rečiau – po kelių dienų. Pakartotinai užsikrėtus, dermatitas būna labiau išreikštas (stiprus paraudimas su spuogeliais), lydimas stipraus niežulio, kuris gali išlikti 5–7 dienas. Jei žmogus kasydamasis pažeidžia odą, liga gali komplikuotis antrine bakterine infekcija.

Kaip apsisaugoti?


Šaltinis ULAC

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.