2016-02-24
Verslo plėtra yra viena esminių valstybės ekonominės gerovės sąlygų. Tik skatinant esamus ir kuriant naujus verslus sudaromos sąlygos socialinėms, demografinėms ir kitoms problemoms spręsti.
Vieni sako, kad verslumo gyslelę privalu turėti ir verslininku yra gimstama, o ne tampama, tačiau kiti drąsiai teigia, kad verslumo galima išmokti, reikia tik žinių ir praktikos. Plungės rajono savivaldybė laikosi pozicijos, kad verslumo vis dėlto išmokstama, o mokytis bei praktikuotis reikia nuo jaunų dienų. Reikia leisti jaunimui išsakyti idėjas, patarti bei suteikti pagalbą idėjoms realizuoti.
Šiuolaikinis jaunimas privalo būti mokomas ne tik, kaip reikia dirbi kitam, bet mokyti ir paaiškinti, kad jis gali užsidirbti pats. Kalbant šia tema, dažnai iškylantys klausimai būna labai paprasti, tokie kaip: Kur pradėti verslą? Kur kreiptis? Kur galima išsakyti savo idėjas? Kas gali patarti? Teigti, kad tai – to jauno žmogaus problemos, negalima, nes taip tik slopiname realią potencialią galimybę jaunam žmogui realizuoti save, ir netgi drąsiai būtų galima teigti, kad užkertame kelią naujų darbo vietų kūrimuisi.
Plungės rajono savivaldybės vadovų ir specialistų požiūris į verslą yra teigiamas, jie suinteresuoti, kad jauni žmonės kurtų verslą būtent šioje savivaldybėje. Plungės rajono savivaldybė atvira naujoms idėjoms, atvira pasiūlymams. Norime, kad mūsų rajono žmonės turėtų pragyvenimo šaltinį bei visavertį gyvenimą.
Patogi geografinė padėtis sudaro geras sąlygas verslo plėtrai. Plungės rajonas plyti šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje. Plungės rajoną supa Mažeikių, Telšių, Skuodo, Kretingos, Klaipėdos rajonai ir Rietavo savivaldybė. Iki neužšąlančio Klaipėdos jūrų uosto – tik apie 60 km. Per Plungės miestą ir rajoną driekiasi geležinkelio linija Vilnius – Klaipėda. Nuo Plungės iki Lietuvos kurorto Palangos, esančio greta oro uosto, – apie 55 km.
Plungės rajone veikia stambios pramonės įmonės, kurių veiklai reikalingi papildomi smulkūs ir vidutiniai verslai.
ES finansinėmis lėšomis įgyvendinami žmogiškųjų išteklių tobulinimo, turizmo, kultūros, kitą infrastruktūrą kuriantys ir gerinantys projektai prisideda prie aplinkos gražinimo, estetinio miesto bei rajono įvaizdžio gerinimo. Aktyvi turizmo sektoriaus plėtra atveria naujas verslo galimybes, skatina darbo vietų kūrimąsi. Jau įgyvendinta daug didelių, Lietuvos ir Europos mastu svarbių, projektų, kurių įveiklinimu turi rūpintis privatus sektorius.
Plungės rajone yra viena didžiausių Lietuvos gamtinių vertybių – Žemaitijos nacionalinis parkas (toliau – ŽNP). ŽNP tyvuliuoja Platelių ežeras – didžiausias ir giliausias ežeras Žemaitijoje. Gamtos išteklių potencialu turizmui ir rekreacijai Plungės rajonas išsiskiria iš kitų Lietuvos rajonų. Būtent gamta, turtingas istorinis ir kultūrinis paveldas lemia tai, kad turizmas – viena perspektyviausių rajono verslo šakų. Šiandien Platelių ežeras, Žemaitijos nacionalinis parkas ir Plungės dvaro rūmai – trys pagrindiniai Plungės rajoną reprezentuojantys simboliai. Šie paminėti ir kiti objektai jau traukia paslaugų vartotojus – turistus, – tačiau Plungės rajone vis dar trūksta aptarnavimo paslaugų teikėjų.
Plungės rajono savivaldybėje verslumą skatina ir Plungės rajono Vietos veiklos grupė, kurios strategijoje numatyta nedarbo mažinimas ir smulkiųjų verslų kaimo vietovėse kūrimas bei plėtojimas, paslaugų, teikiamų kaimo gyventojams, plėtra. Neseniai susikūrė ir Plungės miesto Vietos veiklos grupė, kurios pagrindiniai tikslai – skatinti pradedančiųjų verslą, teikti pagalbą kuriantiems ir plėtojantiems verslą.
Žymus akstinas verslui kurti ir tai, kad Plungė šiuo metu yra viena iš vidaus reikalų ministro išskirtų Lietuvos integruotų tikslinių teritorijų, į kurios infrastruktūrą bus investuojamos papildomos Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšos, numatomi įgyvendinti projektai, susiję su Babrungo upės pakrantės, miesto centrinės dalies, aktyvios poilsio zonos M. Oginskio dvaro parke tvarkymu, sudarys sąlygas kurtis ir plėtotis smulkiesiems ir vidutiniams verslams. Svarbiausia – nebijoti kreiptis į Savivaldybė administraciją, vietos veiklos grupes ar kitas institucijas, įgyvendinančias įvairias iniciatyvas, nebijoti klausti ir drąsiai išsakyti savo mintis bei siūlyti iniciatyvas. Savivaldybė ne tik planais, bet ir veiksmais remia jaunimo verslumą: ji prisijungė prie studentų verslo projektų konkurso „Būk verslus“. Plungė atvira sugrįžtančiam jaunimui kurti ir plėtoti įvairius verslus, pradedant nuo vieno asmens amatų ar aptarnavimo srityje veikiančio verslo liudijimo įsigijimo ir baigiant didžiuliais verslo projektais. Čia galima teorines žinias pritaikyti praktikoje, M. Oginskio dvare kuriant apgyvendinimo ar maitinimo verslus ar Savivaldybės siūlomuose sklypuose, pastatuose, statiniuose įgyvendinant inovatyviausias verslo ir pramonės idėjas.
Nė vienas žmogus negimė viską žinodamas, žinios yra įgyjamos. Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Vaizduotė svarbesnė už žinias. Žinios ribotos. Vaizduotė neturi ribų.“ Šia teze vadovaujasi ir Plungės rajono savivaldybė, kviesdama idėjų kupiną jaunimą grįžti į Plungę. Čia jaunimas su idėjomis ir siekiais visada laukiamas!
Šaltinis: lrytas.lt, 2016. http://verslas.lrytas.lt/rinkos-pulsas/plunge-patraukli-vieta-jaunimui-kurti-versla.htm