2012-06-01
Birželio 7 dieną Plungės kultūros centre vyks analogų neturintis koncertas.
Pirmą kartą Europoje jį rengia RUDOLFAS BUDGINAS (fortepijonas, JAV).
Koncerte dalyvauja: JUSTIN PECOT (gitara, JAV), KEEGAN HERSHMAN (bosinė gitara, JAV), WYATT LUND (muÅ¡amieji, JAV).
Koncerto svečias – DANIELIUS PRASPALIAUSKIS (saksofonas, Lietuva).
Programoje: F. Chopin, C. Debussy, Ph. Glass, G. Caccini, F. Schubert, D. Brubeck, N. Paganini, P. Čaikovskij, J. S. Bach, R. J. Rodriguez, L. van Beethoven kūriniai.
Plungės ir Žemaitijos kultūrinei bendruomenei Rudolfas Budginas puikiai pažįstamas ir žinomas. Daugelis, sulaikę kvėpavimą, sekė jo muzikos mokslų ir kūrybos kelią. Mat, Å¡iuo metu pasaulyje pripažintas pianistas virtuozas gimė plungiÅ¡kių muzikų – Staselės ir Povilo Budginų – Å¡eimoje. Abu tėvai – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pedagogai. Pagal P. Budgino muziką sukurtas ne vienas lietuviÅ¡kas sceninis Å¡okis. Būtent dėl to plungiÅ¡kiams labai malonu, kad, nors ir labai trumpam su bičiuliais muzikantais grįžęs į Lietuvą, Rudolfas galvoja, kaip susitikti su visa bendruomene. Muzikui geresnio susitikimo, kaip pakviesti visus brangius žmones į koncertą, nebūna. Todėl birželio 7-ą Kultūros centre vyks tikrai iÅ¡skirtinis vakaras.
Muzikos mokytis ir groti pianinu Rudolfas pradėjo būdamas ketverių, devynerių jis jau debiutavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Studijų metai, pradedant Plungės muzikos mokykloje ir
Čiurlionio menų gimnazijoje, vėliau Lietuvos muzikos akademijoje, Maskvos P. Čaikovskio koncervatorijoje, buvo skirti meistriÅ¡kumo tobulinimui ir klasikos atlikėjo karjeros įtvirtinimui.
1994 metais Rudolfui Budginui buvo suteikta visa stipendija Pietų Kalifornijos universitete, Los Anžele, kur pianistas baigė magistro studijas, įgijo aukÅ¡čiausią muzikos daktaro laipsnį. Kaip ir kiekvienas ambicingas pianistas,
![]()
Rudolfas dalyvavo daugybėje konkursų. Jo kūrybinę biografiją nuspalvino I vieta respublikiniame pianistų konkurse Vilniuje, II vieta – Vitols tarptautiniame pianistų konkurse (Vitols Int’national Piano Competition), I vieta – tarptautiniame Listo konkurse Los Anžele (Los Angeles Liszt Piano Competition) bei pagrindinis apdovanojimas – prestižiniame Yamaha konkurse (Yamaha of Europe award).
Tačiau klasikinės muzikos standartai atlikėjui tapo per ankÅ¡ti. Jis tiki, kad ir klasikinę muziką galima atlikti taip, jog publika ne tik mėgautųsi gerai žinomų kūrinių atlikimu, bet ir galėtų atrasti juose visiÅ¡kai naujų spalvų ir nuotaikų.
„Džiazuojantis“ klasiką Rudolfas Budginas, turintis kino žvaigdės charizmą, peržengia akademiÅ¡kumo ribą, gerai žinomus kūrinius perteikdamas per Å¡iuolaikinio žmogaus, talentingo muzikanto, puikiai pažįstančio įvairių muzikinių žanrų bei stilių subtilybes, prizmę. Rudolfo Budgino eksperimentai su klasikine ir pop muzika sukėlė muzikos agentūrų susidomėjimą. 2009-2010 metais pianistas aplanke 82 Amerikos miestus su soliniais pramoginės klasikos koncertais. Tai buvo labai svarbus lūžis ne tik atlikėjo karjeroje, bet ir pianisto santykyje su publika. Å iandien R. Budgino tikslas yra paÅ¡alinti barjerus tarp publikos ir atlikėjo bei suteikti klasikinei muzikai nenuspėjamų interpretacijų.
Jo koncertų metu skamba ne tik muzika. Rudolfas Budginas įterpia smagias istorijas iÅ¡ savo gyvenimo, populiariai pasakoja apie atliekamų kompozitorių kūrybą ir pateikia savo Å¡iuolaikinio talentingo pianisto požiūrį į klasiką, stebindamas ir džiugindamas publiką. Rudolfas sugeba, labai rimtai žiūrėdamas į muziką, būti ne toks rimtas savo atžvilgiu. Jo virtuoziÅ¡kas atlikimas, sveikas jumoro jausmas ir begalinė charizma įtraukia publiką į muzikinį žaidimą ir priverčia gyventi, mėgautis bei džiaugtis to žaidimo rezultatais kartu su juo.
Rudolfas Budginas yra labai gerai žinomas Å iaurės Amerikos muzikos mylėtojams, kaip netradicinis klasikinės muzikos atlikėjas. Jo koncertinių kelionių marÅ¡rutai tęsiasi per visą Å¡alį ir už jos ribų, jo koncertai sutraukia pilnas sales klausytojų. Jį įvairaus amžiaus amerikiečių publika pasitinka kaip roko žvaigždę. Savo netradicine klasikinų kūrinių interpretacija ir virtuoziÅ¡ku atlikimu Rudolfas pakerėjo pubilką Paryžiuje, Barselonoje, Madride, Romoje, BudapeÅ¡te, Zalcburge, Kiolne, Kopenhagoje, Tokijuje, Rygoje, Maskvoje ir daugelyje kitų pasaulio miestų.
Å iuo metu Rudolfas Budginas gyvena San Luis Obispe, Kalifornijos centrinėje pakrantėje, ir yra Cuesta koledžo muzikos profesorius. Taip pat jis vadovauja Tomo Akviniečio koledžo kameriniam orkestrui (Orchestra at Thomas Aquinas College). Rengdamasis keliauti į Lietuvą, pianistas sužinojo apie dar vieną sėkmę jo gyvenime – laimėjus konkursą, gautas naujas darbas prestižiniame koledže Å¡alia San Francisko. Jame laukia fortepijono ir skaitmeninės muzikos technologijų dėstytojo pareigos.
Rudolfas neslepia, kad dirba labai daug – namuose įrengta eksperimentinė studija, jį be galo traukia skaitmeninė muzika. Visus kviečiantis į savo koncertus žemaitis Rudolfas Budginas prisipažįsta, kad „…Amerikoje reikia būti labai lanksčiam, kad sektųsi. Kasdien turiu nors po truputį pasistūmėti į priekį, todėl turiu nuolat judėti, man nuolat norisi triukÅ¡mo, daug muzikos, įvairių žmonių, dūmųâ€. Visa tai pamatys ir mažo Žemaitijos miesto – Plungės- gyventojai. Kviečiame.
Plungės kultūros centro informacija