Gegužės 21-ą – pirmą kartą Plungėje – kunigaikÅ¡čio Mykolo Oginskio dvare buvo surengtas Å¡iuolaikinio meno ir elektroninės muzikos festivalis „Atgaiva‘11“. Organizatoriai siekė Å¡iuolaikinio meno darbus, projektus perkelti į alternatyvią, negalerinę erdvę – XIX a. dvarą bei aplink jį esantį parką, – kurie yra Lietuvos istorinio kultūrinio paveldo dalis.
Tai buvo neįprastas renginys, sužavėjęs ne vieną apsilankiusįjį, o ypač Å¡iuolaikinio meno ir elektroninės muzikos mylėtoją. Renginys vyko visą dieną iki pat vidurnakčio, todėl žinių ir džiugių akimirkų tikrai buvo iÅ¡ ko pasisemti.
Festivalio atidarymo metu dalyvius ir žiūrovus sveikino Plungės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Jurčius, Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas ir vieÅ¡osios įstaigos „Substratum“ direktorė Margarita Niedvaraitė. Sveikintojai dėkojo už pagalbą, organizuojant Å¡ventę, Plungės rajono savivaldybei, rėmėjams, Kultūros ir sporto skyriaus jaunimo reikalų koordinatorei Lolitai Vaitkevičienei, menininkams – už norą atvykti, žiūrovams – už dalyvavimą.
Å iuolaikinio meno ekspozicija buvo eksponuojama nuo 12.30 iki 21.00 valandos viename iÅ¡ M. Oginskio dvaro ansamblio pastate – rytinėje oficinoje. Savo darbus eksponavo: Rimas Sakalauskas, Jonas Aničas, Justė Christauskaitė, Aistė VirÅ¡ulytė, Audinga Urbonaitė ir grupės „Kaita“ bei „EntrevueArt“.
Buvo eksponuojami Å¡iuolaikinio meno darbai, o, kaip žinoma, Å¡iuolaikinis menas, dar įvardijamas kaip medijų menas, dažnai sujungtas į vientisą organizmą, sudarytą ne tik iÅ¡ vaizdo, bet ir garso bei teksto. Visa tai puikiai galėjome iÅ¡vysti visų dalyvavusių menininkų darbuose. Pritiko tinkamai parinkta aplinka – dvaro ansamblio rytinė oficina.
Buvo suorganizuotos dviejų valandų pieÅ¡imo dirbtuvės vaikams. Dirbtuvių vedėja Živilė Vasiliauskaitė mielai dirbo ir pieÅ¡ė su vaikais iÅ¡ Globos namų po atviru dangumi Mykolo Oginskio dvaro ansamblio apsuptyje.
Dalyviai festivalio metu turėjo galimybę iÅ¡girsti garso menininko Andriaus Rugio paskaitą „Garsuotės gamta“. Menininkas dėsto Vilniaus dailės akademijoje, jo darbai eksponuoti Å iuolaikinio meno centre, Lietuvos liaudies kultūros centre, Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje, Italijoje, Norvegijoje. PraneÅ¡imo metu buvo pasakojama apie garso esmę, klausos tvarumą ir skambėjimo raibumą. Andrius Rugys apžvelgė archainius garso atvejus, prisiminė nuotykių iÅ¡ garso meno istorijos, buvo klausomasi aplinkos garsų raÅ¡tų ir aptariamas jų girdimumo tankumas.
Susirinkusieji turėjo progą iÅ¡vysti ir kito garso menininko – kuratoriaus, raÅ¡ančio apie Å¡iuolaikinę muziką, garsą ir meną bei naująsias medijas – Tautvydo Bajarkevičiaus (audio_z) pasirodymą.
Nuo 19.00 iki 20.30 val. M. Oginskio dvaro ansamblio rytinėje oficinoje buvo demonstruojama 8mm ir 16mm eksperimentiniai trumpametražiai filmai („Super 8 Picnic in a Hand“).
Renginį vainikavo elektroninės muzikos koncertas. Koncerto metu pasirodė jaunieji Lietuvos elektroninės muzikos kūrėjai bei atlikėjai ( Marvel, S13, DRIEZHAS, Sraunus, Girių dvasios, min_ for).
Renginys tikrai pavyko – į jį susirinko ne tik vietos gyventojai, bet nuostabųjį Plungės M. Oginskio dvarą pirmą kartą aplankė jauni žmonės iÅ¡ Vilniaus, Klaipėdos miestų, TelÅ¡ių ir kitų aplinkinių rajonų.
Festivalio „Atgaiva“ atmosfera tikrai buvo iÅ¡skirtinė:, lankytojus džiugino dvasinės ir kultūrinės atgaivos XIX a. dvaro apsupties ir Å¡iuolaikinio meno bei muzikos sinteze.
Renginio organizatoriai planuoja, kad festivalis taps tradiciniu. Taigi, mieli plungiÅ¡kiai, laukime ir kitos Å¡iuolaikinės atgaivos mūsų kraÅ¡te.
Parengė Kultūros ir sporto skyriaus specialistė Gintarė Gurevičiūtė
Nuotraukos Gintarės Gurevičiūtės