Žemaičių Kalvarijoje duris atvėrė nauji Šv. Jono Pauliaus II globos namai

2014-11-19

            Lapkričio 14-oji Žemaičių Kalvarijos senjorams, ir ne tik jiems – svarbi diena. Skambant dūdų maršui, aidint plojimams, iškilmingai atidaryti naujieji Šv. Jono Pauliaus II globos namai.

         Kaip susirinkusiesiems sakė Žemaičių Kalvarijos parapijos kanauninkas Jonas Ačas, globos namai popiežiaus vardu pavadinti Telšių vyskupo Jono Borutos sprendimu. Skambant Platelių meno mokyklos jungtinio Žemaičių Kalvarijos ir Alsėdžių pučiamųjų instrumentų orkestro trankiam maršui, juostelę perkirpo vyskupas J. Boruta, Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė, Seimo narys Jurgis Razma, statybos darbus atlikusios akcinės bendrovės „Sidona“ direktorius Donatas Daukša, meras Audrius Klišonis, Savivaldybės administracijos direktorius Albertas Krauleidis ir, žinoma, pats globos namų vadovas J. Ačas. O kad šioje įstaigoje viešpatautų taika ir ramybė, ten gyvenančius ir dirbančius žmones lydėtų Dievo palaima, pastatą pašventino vyskupas.

         Prieš pradedant sveikinimo kalbų ir dovanų teikimo ceremoniją, J. Ačas trumpai papasakojo ir svečiams parodė, kokiuose nameliuose iki šiol 20 metų gyveno senukai. Kaip teigė kanauninkas, ankstesnieji nameliai nebuvo blogi, tačiau, norint teikti senjorams tokias paslaugas, kurios leistų jiems oriai gyventi, turimos patalpos nebetiko. Todėl 2011 metais ir buvo pradėta generuoti mintis pastatus rekonstruoti. Bet idėjos ir norai prasilenkė su galimybėmis. „Pamatę, kad rekonstruoti turimų pastatų mums neišeis, nusprendėme, jog daug geriau būtų pastatyti naujus“, – prisiminė dvasininkas. Ir, kaip sakoma maldoje, 2012 metais žodis tapo kūnu: pradėta naujų globos namų statyba. Kadangi jaukiuose, erdviuose namuose jau įsikūrę senjorai, J. Ačas pasidžiaugė, kad projekte numatytos visos erdvės pasiteisino. Senukai su malonumu laiką leidžia koridoriuose įrengtose poilsio zonose. Ši idėja paskatina senus žmones judėti. Kambariuose taip pat jauku. Senjorai apgyvendinami po du kambaryje, kiekviename įrengti sanitariniai mazgai. „Šiandien galiu daryti išvadą, kad mūsų vietinė valdžia, Seimo nariai rūpinasi senų žmonių gerove“, – sakė globos namų direktorius.

         Kad kalbos neprailgtų ne tik svečiams, bet ir pagrindiniams namų gyventojams – senjorams – atidarymo šventę paįvairino muzikantės iš Telšių ir Žemaičių Kalvarijos kultūros centro moterų ansamblis „Kreščendo“.

         Kaip jau minėta, į globos namų atidarymą susirinko gausus būrys svečių. Pirmoji pasveikinti ir pasidžiaugti nauja įstaiga vienišiems senukams suskubo Europos Parlamento narė V. Blinkevičiūtė. Europarlamentarė senoliams linkėjo saugios, orios, ilgos senatvės. Seimo narys J. Razma globos namų vadovui linkėjo nepritrūkti fantazijos užpildant sukurtas erdves. Meras A. Klišonis taip pat džiaugėsi, jog dėl to, kad atsirastų nauji, modernūs europietiški globos namai vienišiems senukams, stengėsi ir dirbo visa Žemaičių Kalvarijos bendruomenė. Ne vienas, sveikindamas dabartinį globos namų direktorių, geru žodžiu ir su pagarba minėjo pirmą Žemaičių Kalvarijos globos namų vadovę, o jei tiksliau – įkūrėją ir krikštamotę Danutę Mariją Mickūnienę. Moteris, dirbdama miestelio gydytoja, lankydavosi kaimuose ir matydavo, kokie apleisti ir pamiršti seni žmonės. Tada jai ir kilo mintis imtis ko nors, kad tų žmonių senatvė būtų geresnė. „Tuomet nebuvo europinės paramos, bet labai padėjo užsienio lietuvių bendruomenės, kurios norėjo pagelbėti iš naujo besikuriančiai Lietuvai“, – prisiminimais dalijosi D. M. Mickūnienė.

         Žemaičių Kalvarijos globos namuose pirmieji gyventojai iš kaimų įsikūrė 1994 metų lapkričio 11 dieną. Dešimt metų šiai įstaigai vadovavusi D. M. Mickūnienė užsiminė, kad viena iš pirmųjų gyventojų gali džiaugtis ir naujaisiais namais. „Globos namų atsiradimas – tai tik graži tradicijos tąsa. XIX amžiuje špitolėse moteris ir vyrus prižiūrėjo kunigai, XX amžiuje turėjome ir 20 metų globojome senolius vienuose nameliuose, XXI amžiuje turime naujus namus“, – kalbėjo buvusi vadovė.

 

Informacija parengta pagal laikraščio „Plungė” korespondentės Jolantos Vasiliauskienės medžiagą

Nuotraukos Sauliaus Narkaus

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.