Žemaičių dailės muziejuje – „Mozės klajonės“

2023-07-31
Parodos atidarymo akimirkos

Šeštadienį Žemaičų dailės muziejuje atidaryta įstabi paroda pavadinimu „Mozės klajonės“. Ji dedikuota plungiškio tautodailininko, žydų istorijos ir kultūros puoselėtojo, Plungės garbės piliečio, paskutiniojo Plungės žydo a. a. Jakovo Bunkos gimimo 100-mečiui paminėti.

Parodos iniciatorius ir kuratorius – Lietuvos tautinių bendrijų tarybos pirmininkas Daumantas Levas Todesas.

Renginys pradėtais prisimenant Jakovą Bunką, gimusį 1923 metų liepos 13-ąją, o mirusį 2014 metų liepos 29-ąją, kaip tik tą dieną, kai buvo atidaryta „Mozės klajonių” paroda.

Prisiminimais apie visiems puikiai pažįstamą menininką dalijosi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė, ilgametė Plungės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė, Jakovo Bunkos sūnus Eugenijus Bunka ir kiti.

„Po tragedijos, kuri įvyko su Lietuvos žydais per Antrąjį pasaulinį karą, kai jų liko tik vienetai, Jakovui Bunkai turėjo būti labai sunku kurti ir įamžinti atminimą tų tautiečių, kurių neliko. Nes šalia nebuvo kitų, kurie išgyveno tuos pačius jausmus ir su kuriais būtų galima dalintis savo išgyvenimais. Bet Jakovas Bunka, kiek jį atsimenu, visada buvo kupinas švelnaus ryžtingumo ir tai, ką jis, vedamas to ryžtingumo, padarė – jo sukurtas memorialas ir kitos skulptūros, – išlikę ilgam. Jis visada – toks paprastas, tylus, nepastebimas, bet einantis ir darantis. Ta jo švelni šypsena ir mąslus žvilgsnis rodė, kad žmogus matė savo paliekamų darbų prasmę, darbų, kurie šiandien visiems mums duoda galimybę susimąstyti apie tai, kas anuomet įvyko. Juolab dabar, kai visai šalia vėl vyksta baisūs dalykai“, – kalbėjo meras Audrius Klišonis.

Parodą „Mozės klajonės”, kuri prieš tai eksponuota Ukrainos sostinėje Kijeve, pristatė pats jos kuratorius Daumantas Levas Todesas.

Parodoje – 29 kelių šalių menininkų darbai, sukurti pagal Jakovo Bunkos išdrožtą Mozės veidą. Visi menininkai sukūrė po savo Mozę, įdėdami savo mintis, jausmus, tautinį identitetą, patirtis ir kita.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.