2012-10-14
Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iÅ¡krypimo laipsniu, Å¡iandien mokyklinio amžiaus vaikams diagnozuojamos gana dažnai. 2011-2012 mokslo metais Plungės rajono mokyklose daugiausia skeleto-raumenų sistemos sutrikimų nustatyta 5-11 klasių moksleiviams (apie 14,4 proc. profilaktiÅ¡kai pasitikrinusių Å¡ių klasių mokinių).
Įrodyta, kad per daug sveriančios ar netinkamai neÅ¡iojamos kuprinės turi įtakos kaklo, pečių, nugaros skausmams, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 24-28 dienomis Plungės rajono mokyklose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas – dar kartą atkreipti mokyklų bendruomenių, tėvelių dėmesį, kokią žalą gali padaryti didelis svoris, užverstas ant augančio vaiko stuburo.
Siekiant iÅ¡siaiÅ¡kinti, ar egzistuoja sunkios kuprinės problema Plungės rajone, Visuomenės sveikatos biuro specialistės pasvėrė 1722 mokinių kuprines, iÅ¡ jų – 290 pirmokų, 321 antroko, 329 trečiokų, 330 ketvirtokų ir 452 devintokų.
Moksleiviui rekomenduojama neÅ¡ti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo kūno svorio kuprinę. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. kūno svorio kuprinės neÅ¡iojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar stuburo pakenkimams atsirasti. Akcijos metu nustatyta, kad 598 (35 proc. visų mokinių) mokinių kuprinės svoris virÅ¡ijo 10 proc. vaiko kūno masės, iÅ¡ jų 518 (30 proc.) mokinių turėjo sunkias, tai yra nuo 10 proc. iki 15 proc. kūno masės svorio, kuprines, o 80 (5 proc.) mokinių neÅ¡ioja per sunkias, daugiau kaip 15 proc. jų kūno masės sudarančias, mokyklines kurpines.
Sunkesnes nei rekomenduojama, tai yra daugiau kaip 10 proc. kūno masės sveriančias kuprines, neÅ¡ioja:
- 40 proc. pirmose klasėse besimokančių mergaičių ir 26 proc. berniukų;
- 57 proc. antras klases lankančių mergaičių ir 51 proc. berniukų;
- 47 proc. trečiose klasės besimokančių mergaičių ir 45 proc. berniukų;
- 38 proc. ketvirtas klases lankančių mergaičių ir 22 proc. berniukų;
- 23 proc. devintose klasėse besimokančių mergaičių ir 13 proc. berniukų.
Dažniausiai kuprinės per sunkios dėl jose esamų nereikalingų daiktų: visos savaitės pamokų knygų ar pratybų, kelių dailės reikmenų rinkinių ar visiÅ¡kai mokykloje nereikalingų kolekcionuojamų lipdukų albumų.
Vadovaujantis higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, tuÅ¡čios kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 700 gramų pradinių klasių moksleiviams ir ne didesnis kaip 1 kg. – vyresnių klasių moksleiviams. Akcijos metu nustatyta, kad beveik ketvirtadalio pradinių klasių moksleivių tuÅ¡čios kuprinės svėrė daugiau kaip 700 gramų, daugiau kaip 1 kg svėrė tik vienos devintokės kuprinė.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija