Šeštadienį Plungėje – paminklo Bronislovui Lubiui atidengimo iškilmės

2023-10-19
Bronislovas Lubys

Jau šį šeštadienį Plungėje vyks svarbios iškilmės – kunigaikščių Oginskių dvaro parke, šalia žaliojo tiltelio, bus atidengtas paminklas vienai iškiliausių asmenybių Lietuvoje – 1990 metų kovo 11 dienos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentui, Plungės garbės piliečiui ir Plungės krašto sūnui dr. Bronislovui Lubiui (1938–2011).

Iniciatoriai – Plungės pramonininkų sąjunga

Dr. Bronislovas Lubys – Plungei ir plungiškiams ypač svarbi, reikšminga ir brangi asmenybė. Ne tik dėl to, kad čia gimęs ir augęs, bet ir dėl didžiulio nematerialaus ir materialaus indėlio į savo krašto gerovę.

Idėją įamžinti B. Lubio atminimą dar pernai iškėlė Plungės pramonininkų sąjunga. Šį rudenį bendromis Plungės rajono savivaldybės, pramonininkų ir B. Lubio artimųjų pastangomis mintis tapo kūnu – kaip minėta, šeštadienį paminklas jau bus atidengtas.

Plungės rajono savivaldybės indėlis – 120 tūkstančių eurų. Už šiuos pinigus paruošta aikštelė paminklui statyti, atnaujintas žaliasis tiltelis. Plungės pramonininkų sąjunga finansavo projektavimo darbus (projekto autorius – architektas Algirdas Žebrauskas), B. Lubio artimieji – a. a. dukters Jūratės Žadeikienės šeima – padengė bronzinės skulptūros kūrybos išlaidas (autorius – skulptorius Martynas Gaubas).

„Labai dažnai mes matome ir vertiname tuos žmones, kurie yra dabar – dabar gyvena, dabar daro gerus darbus. Ir pamirštame tuos, kurie išėję. Nors jie taip pat darė gerus darbus, daug davė mūsų miestui ir visai Lietuvai. Tarp tų išėjusiųjų – ir dr. Bronislovas Lubys – žmogus, stovėjęs prie mūsų šalies nepriklausomybės atkūrimo ištakų, kaip Ministras Pirmininkas drąsiai laikęs valstybės vairą ir labai daug davęs Plungei. Tokių žmonių pamiršti nevalia. Todėl ačiū Plungės pramonininkų sąjungai už įamžinimo iniciatyvą ir svarų finansinį indėlį ir, žinoma, Žadeikų šeimai, taip pat daug prisidėjusiai prie šio projekto“, – dėkoja Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.

Dr. B. Lubio įamžinimo iškilmės vyks spalio 21 d., šeštadienį:

11.45 val. – šv. Mišios Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje;

13.30 val. – paminklo atidengimo ceremonija Plungės parke, prie žaliojo tiltelio.

Į iškilmes kviečiami dr. B. Lubio artimieji ir bendražygiai – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo nariai, Lietuvos Respublikos 5-osios Vyriausybės nariai, buvę ir esame Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovai, Plungės garbės piliečiai, Plungės pramonininkų sąjungos ir  Plungės rajono savivaldybės atstovai ir kiti. Žinoma, tikimasi ir visuomenės palaikymo.

Apie dr. Bronislovą Lubį 

B. Lubys gimė 1938 metų spalio 8 dieną Plungėje. Mokėsi Plungės vidurinėje mokykloje, kurią baigė 1957 m. Studijavo tuometiniame Kauno inžineriniame institute. Nuo 1963 m. dirbo Jonavos „Azoto“ gamykloje (vėliau – AB „Achema“). Pradėjęs nuo cecho viršininko pavaduotojo, tapo įmonės generaliniu direktoriumi, vėliau – stambiausiu jos akcininku. Jis sukūrė bene didžiausią lietuviško kapitalo įmonių koncerną „Achemos grupė“ ir buvo jo prezidentu. 1993 metais, tapęs Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu, dr. B. Lubys buvo juo iki pat mirties.

Didžiąją savo gyvenimo ir darbinės veiklos dalį susiejęs su Jonava, dr. B. Lubys savo mintimis ir darbais visada buvo su Plunge. Čia dažnai lankėsi, daug dėmesio skyrė ekonominiams reikalams, buvo mokyklų mecenatas, padėjo neįgaliems vaikams, rūpinosi istorinio, kultūrinio, bažnytinio palikimo puoselėjimu ir išsaugojimu, rėmė kultūros įstaigas ir talentingą jaunimą. 2002 metais jam buvo suteiktas Plungės garbės piliečio vardas. 

Prieš 20 metų dr. B. Lubys iškėlė idėją ir ėmėsi iniciatyvos atkurti Plungiškių draugiją. 2003 m. vasario 7 d. draugija atkurta, jos prezidentu išrinktas dr. B. Lubys. Jis tapo ir vienu iš pagrindinių nuo 2006 metų Plungėje organizuojamo Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio mecenatu.

2011 m. spalio 23 d. Lietuva ir Plungė atsisveikino su iškiliu kraštiečiu. B. Lubys iki šiol prisimenamas kaip Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Ministras Pirmininkas, Lietuvos pramonės patriarchas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos įkūrėjas bei prezidentas, valstybininkas ir mecenatas, pasišventęs pramonininkas, nusipelnęs inžinierius, technikos mokslų daktaras, Plungės garbės pilietis. Už nuopelnus valstybei, tarptautinių ekonominių santykių plėtrą, mokslo ir technikos vystymą jis buvo apdovanotas aukščiausiais Lietuvos ir užsienio valstybių ordinais, mokslo ir mokymo įstaigų Garbės daktaro vardais, jis buvo daugelio visuomeninių organizacijų prezidentas.

Dr. B. Lubio amžinojo poilsio vieta – Plungės miesto Telšių gatvės kapinės.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.