Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkiršti tam kelią.
Savižudybių skaičius – labai svarbus rodiklis, atspindintis visuomenės psichikos sveikatos būklę. Savižudybių priežasčių yra daug ir kiekvienu konkrečiu atveju jos yra labai individualios. Tai nėra tik medicinos problema. Padidėjusi savižudybių rizika yra susijusi su socialinės-ekonominės padėties pasikeitimu, asmeninio gyvenimo krizėmis, traumuojančiais santykiais ir kt. Svarbus savižudybių rizikos veiksnys yra ir šizofrenija bei kiti psichikos ar elgesio sutrikimai.
2009 m. Plungės r. išsiskyrė ypač aukštu vyrų mirtingumu dėl savižudybių. 2013 m. šis rodiklis sumažėjo trečdaliu – nusižudė 9 asmenys. (2009 m. – 23 vyrai ir 2 moterys). Palyginti su 2012 m., savižudybių skaičius Plungės r. sav. sumažėjo beveik 35 proc.
Per pastaruosius metus Plungės r. vyrų mirtingumas dėl savižudybių sumažėjo ir buvo 19,97 proc. mažesnis už šalies ir 0,97 proc. – už apskrities rodiklius. Moterų mirtingumas dėl savižudybių skaičius augo iki 2011 m. Nuo 2011 m. moterų mirtingumas palaipsniui mažėjo, ir šis rodiklis 2013 m. buvo mažesnis už šalies, apskrities rodiklius (1 pav.).
Šalyje, Telšių apskrityje, taip pat ir Plungės r. daugiausiai savo noru iš gyvenimo pasitraukė 45–64 m. amžiaus asmenys bei kaimo vietovėse gyvenantys asmenys.
Ką turėtų žinoti kiekvienas? Savižudybė itin retai įvyksta netikėtai. Dažniausiai žmogus, prieš nuspręsdamas, siunčia pavojaus signalus laukdamas pagalbos. Reikėtų atkreipti dėmesį į artimo žmogaus prisipažinimus: „neištversiu“, „neturiu jėgų“, „man nerūpi“, „laikas baigti“ ir pan. Šitokių ir panašių prisipažinimų negalima ignoruoti; nereikia sakyti, kad viskas bus gerai; neprovokuoti žmogaus, mąstančio apie savižudybę, daryti kaip pats išmano; nemenkinti problemos, nepalikti jo vieno. Taigi, kaip elgtis su asmeniu, galvojančiu apie savižudybę? Tokio žmogaus reikia išklausyti, suprasti jį, išlikti ramiam, rodyti dėmesį ir atidumą, rimtai įvertinti situaciją ir rizikos laipsnį, išsiaiškinti apie ankstesnius bandymus žudytis, jeigu įmanoma – pašalinti savižudybės priemones, pranešti artimiesiems, kreiptis į specialistus, konsultuotis su psichiatrais.
Plungės r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras