2013-01-15
PrieÅ¡ Å¡v. Kalėdas, gruodžio 9-17 dienomis, grupė jaunų žmonių iÅ¡ Plungės dalyvavo tarptautiniame jaunimo projekte „Oppressed Theater in Border Regions of Europaâ€
(„Engiamieji Europos pasienio regionų teatrai“) Vokietijoje, Trėbnico jaunimo centre, kuris yra netoli Berlyno. Draugystė su Å¡iuo Centru užsimezgė dar 2008 metais, kai Plungės rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė
Lolita Vaitkevičienė dalyvavo bendrame Vokietijos Federacinės Respublikos Å¡eimos, senjorų, moterų ir jaunimo ministerijos bei Lietuvos Respublikos jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekte „Ilgalaikės pagalbos jaunimui formavimasâ€. Å ios draugystės rezultatas – sėkmingai įgyvendinti 4 jaunimo projektai.
Projekto pavadinimas „Engiamieji Europos pasienio regionų teatrai“ kilo nuo Å¡io žanro įkūrėjo garsaus brazilų kilmės režisieriaus, politiko ir raÅ¡ytojo Augusto Boalo (1931-2009) originalios teatro filosofijos, padedančios žmonėms suprasti regresyvią valdžios prigimtį, nepamesti galvos ir atsispirti diktatui per aÅ¡trius socialinius konfliktus, kurie itin dažni engiamųjų kasdienybėje.
Pagrindinė „Engiamųjų teatro“ idėja – perkelti žiūrovą į sceną, o patį teatrą – į žmonių susibūrimo vietas – gatves, kalėjimus, ligonines, parduotuves, vieÅ¡ąsias transporto priemones. Toks metodas suvienija socialinės emancipacijos, liaudies Å¡vietimo ir politinio protesto siekius. „Engiamųjų teatras“ iÅ¡lieka populiarus ir Å¡iandien. Jo metodiką naudoja daugelis menininkų akcionistų ir socialinių aktyvistų. Įdomu ir tai, kad Å¡io metodo tikslas yra leisti žmonėms įsisąmoninti kasdienio gyvenimo „spektaklius“, kuriuose jie tampa aktoriais.
Projekte dalyvavo po 20 žmonių (18 jaunuolių ir 2 vadovai) iÅ¡ Vokietijos, Lenkijos ir Lietuvos. IÅ¡ viso 60 dalyvių ir 10 darbo grupių vadovų (moderatorių). Moderatoriai – tai Berlyno dramos teatro jaunimo studijos dėstytojai.
Organizatoriai suskirstė dalyvius į skirtingas grupes, todėl užsiėmimai vyko, skambant anglų, lietuvių, vokiečių bei lenkų kalboms. Be abejo, daug buvo bendraujama ir scenos, judesio kalba. Gana neįprastoje erdvėje, buvusioje grafo Georgo Fryderyko von Ziethen pilyje (XVIII a.), jaunuoliai mokėsi lavinti vaizduotę, reikÅ¡ti mintis, nebijoti ir kurti savo svajones. Kūrybinių dirbtuvių metu tobulėjo jų meniniai gebėjimai, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai.
Tai, ko iÅ¡moko užsiėmimų metu, vėliau persikėlė į „gatvę“. Ekskursijos po Å¡ventinį Berlyną metu apžiūrėjome ne tik garsiuosius Brandenburgo vartus, Berlyno sieną, Aleksandro aikÅ¡tę, Pasaulio laikrodį, Vokietijos parlamento pastatą Reichstagą, paminklą Europoje nužudytiems žydams atminti, bet ir daug kitų įžymių Berlyno vietų. Pertraukėlių metu darbo grupių vadovai Å¡maikÅ¡čiai organizavo darbą. Berlyne jaunimas vaidino, filmavo, fotografavo, bendravo su miesto gyventojais ir svečiais. Laisvalaikiu aplankė garsiąsias kalėdines muges, žavėjosi Vokietijos sostine, sukdamiesi apžvalgos ratu.
Laikas greitai prabėgo. Susibičiuliavusiems projekto dalyviams nesinorėjo skirtis, tačiau susitikimas su Å¡io Centro direktoriumi Dariumi Miuleriu suteikė vilčių, kad bendradarbiavimas tęsis ir toliau. Plungės jaunimas jau tapo nuolatiniais, kaip direktorius minėjo, patikimais partneriais. Artimiausioje ateityje jau planuojamas projektas vyresnio amžiaus (20-30 m .) jauniems žmonėms.
Projektus remia Europos programos „Veiklus jaunimas†priemonė „Jaunimo mainai“, kuri suteikia galimybę jaunų žmonių grupėms iÅ¡ skirtingų Å¡alių susitikti bendrai veiklai. Jauni žmonės, tiesiogiai susidūrę su kitų kultūrų atstovais ir kasdien bendraudami tarpusavyje, gali daug iÅ¡mokti vieni iÅ¡ kitų, o drauge nagrinėdami pasirinktą temą – aptarti savo kultūrų panaÅ¡umus bei skirtumus.
Jaunimo reikalų koordinatorė,
projekto vadovė Lolita Vaitkevičienė