Meras pasveikino už nuopelnus Lietuvai apdovanotą choreografę

2023-10-24

Dovana – išskirtinė knyga

Praėjusią savaitę Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ir Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Vida Saukalienė pasveikino plungiškę choreografę Iloną Baltikauskaitę, neseniai iš Prezidentūros grįžusią su ypatingu ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Šalies Prezidentas Gitanas Nausėda Iloną Baltikauskaitę apdovanoti turėjo Liepos 6-ąją, Valstybės dieną. Tačiau tuomet ji su kolektyvu buvo išvykusi į koncertinę kelionę po Ispaniją.

„Suvartukas“ – ne tik kolektyvas, tai jau reiškinys, kuris plačiai pasklidęs po pasaulį. Ačiū tau už tai, ką darai. O tavo veikla – tai investicija į mūsų vaikus, į mūsų ateitį. O padovanoti tau norėčiau išskirtinę dovaną – knygą apie iš Plungės kilusią visame pasaulyje garsią alpinistę Vandą Rutkevič. Nes jūs kažkuo panašios – tavo veikla taip pat – lyg kopimas į Everestą“, – sveikino meras Audrius Klišonis.

Merui pritarė ir Vida Saukalienė: „Taip, „Suvartukas“ – tai reiškinys, o Ilona – mamų mama, mokanti ne tik šokio, bet ir kultūros, pagarbos, bendravimo, atsakomybės.“

„Ačiū, kad įvertinate, kad palaikote. Mes esame ir būsime. O „Suvartukas“ tikrai plačiai žinomas – nuvykusi į Prezdentūrą, supratau, kad ten apie mus visi viską žino – pasirodo, Prezidentūroje dirba vienas „suvartukietis“, kuris apie kolektyvą daug gražaus savo kolegoms papasakojęs“, – kalbėjo Ilona Baltikauskaitė.

Apie Iloną Baltikauskaitę

Priminsime, kad Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio teikimu, Prezidentas Gitanas Nausėda choreografę, Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Mažasis Suvartukas“, šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“ meno vadovę apdovanojo už aktyvią kūrybinę veiklą puoselėjant lietuviško liaudies šokio tradicijas, už ilgametį šokio meno atlikėjų ugdymą.

Visi žinome, kad nusipelnęs šokių ir dainų ansamblis „Suvartukas“ šiais metais mini savo kūrybinės veiklos 75 metų jubiliejų. Kolektyvui, kuris visame pasaulyje garsina Plungės ir Lietuvos vardą, jau daug metų vadovauja Ilona Baltikauskaitė.

Kolektyvo vadovės profesionalumas, atsakomybė ir begalinė meilė liaudiškam šokiui atsispindi „suvartukiečių“ pasiekimuose – pelnyta daugybė apdovanojimų įvairiuose konkursuose Lietuvoje bei užsienyje, o 2010 m. – „Aukso paukštės“ nominacija.

Ilona Baltikauskaitė – tikra žemaitė, plungiškė. Baigusi dabartinę Plungės Senamiesčio mokyklą, Valstybinės Konservatorijos Klaipėdos fakultetuose (dabartiniame Klaipėdos universitete) studijavo choreografiją.

Dar studijų metais pradėjo dirbti choreografijos mokytoja, o nuo 1987-ųjų – „Suvartuko“ baletmeistere. Tautinio šokio meno ją mokė ir drauge dirbo garsi choreografė Plungės garbės pilietė Danutė Radvilavičienė (1932–2007).

2000 m. Ilona Baltikauskaitė įkūrė vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studiją „Mažasis Suvartukas“, kurią lanko apie du šimtai vaikų ir jaunuolių.

Ilonos Baltikauskaitės vadovaujami šokėjai laurus skina ir respublikiniuose, ir tarptautiniuose konkursuose. Ilona – viena iš nedaugelio Lietuvos choreografų, kuri kaip geriausia šokių kolektyvo vadovė keliskart yra pelniusi „Aukso paukštės“ apdovanojimą.

„Suvartukiečiai“ – nepailstantys Plungės ir Lietuvos atstovai Pasaulio lietuvių, moksleivių, Žemaitijos dainų šventėse ir kituose renginiuose. Lietuvos vardas garsintas Turkijoje, Vokietijoje, Italijoje, Graikijoje, Velse, Makedonijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje ir kitose šalyse. Šį birželį „Suvartukas“ savo šokiais džiugino JAV ir Kanados publiką, šiuo metu kolektyvo jaunimas – Ispanijoje.

Ilonos iniciatyva jau daug metų Plungėje vyksta tarptautinis festivalis „Laisvės  vaikai“, kas antrus metus – festivalis „Visi į Žemaitiją“, kasmet – didžiulis koncertas, skirtas Tarptautinei šokio dienai.

„Suvartukas“ – daugkartinis kas ketverius metus vykstančio respublikinio konkurso „Aguonėlė“ dalyvis, o 2004, 2012, 2016, 2019, 2022 metais – ir laureatas.

Ilonos Baltikauskaitės veiklų, garsinančių Plungės ir visos Lietuvos vardą, sąrašas įspūdingas: ji – Plungės miesto, Telšių apskrities dainų ir šokių švenčių vyr. baletmeisterė; nuo 2001 m. – respublikinių dainų švenčių rengimo grupės narė; 2003 m. Pasaulio lietuvių dainų šventės „Sekminių“ dalies baletmeisterė;  2007 m. Lietuvių dainų šventės „Vestuvinės“ dalies baletmeisterė; 2009 m. Pasaulio lietuvių dainų šventės darbo šokių dalies vyr. baletmeisterė; 2012 m. Moksleivių dainų šventės šokių dalies „Laikas mažame delne“ vyr. baletmeisterė; 2014 m. Lietuvių dainų šventės šokių dienos jaunimo dalies „Aš pasėjau žalią rūtą“ vyr. baletmeisterė; 2016 m. Lietuvos moksleivių dainų šventės „Mano žemė“ vyriausioji baletmeisterė.

Ilona Baltikauskaitė pati kuria šokius ir šokių kompozicijas. Ji – asociacijos prie UNESCO narė, asociacijos „Šokantys plungiškiai“ vadovė, choreografijos ekspertė, konsultantė. Lietuvos Respublikos  ministerijos, Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių fondas jai ne sykį skyrė padėkos raštus už ilgametę kūrybinę ir kultūrinė veiklą, lietuvių liaudies šokio puoselėjimą, už indėlį ir kūrybinį bendradarbiavimą rengiant Lietuvos dainų švenčių šokių dienas. Ilonos iniciatyva užmegzti tamprūs ryšiai su „Rotary“ klubų asociacija Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ji pakviesta vertinti pasaulio šokių kolektyvus, kurie atrenkami dalyvauti „Rotary“ projektuose. Vadovės iniciatyva ir didžiulio darbo pastangomis šokių ansamblio „Suvartukas“ jaunimo grupė turėjo galimybę pristatyti tautinį šokį ir reprezentuoti Lietuvą JAV.

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.