M. Oginskio festivalį uždaro italų romantiko G. Verdi opera – nemirtingoji „Traviata“

2016-09-22


 

       Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 17 val., festivalio publika atsisveikins su XI tarptautiniu Mykolo Oginskio festivaliu. Kad muzikos mylėtojai išsaugotų festivalio kerus ir turėtų viltį kitais metais vėl susitikti įstabioje muzikos šventėje, scenoje pirmą kartą karaliaus opera: Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras publikai dovanos romantiškos meilės himną – G. Verdi operą „Traviata“. Ją atliks Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras, choras, baleto trupė ir solistai. Dirigento batuta patikėta prof. Stasiui Domarkui –  ilgamečiam kolektyvo vadovui, vienam iš pagrindinių Mykolo Oginskio festivalio sumanytojų, Plungės garbės piliečiui, menininkui, sugebančiam suvaldyti ne tik orkestrą, atlikėjus, bet ir mokančiam užkariauti publikos dėmesį bei meilę.

       Spektaklio režisierius – Eligijus Domarkas, chormeisteris – Vladimiras Konstantinovas. Pagrindinius vaidmenis atliks Judita Butkytė (Violeta), Tomas Pavilionis (Alfredas), Mindaugas Rojus (Žermonas).

       „La traviata“ (iš it. k. Puolusi moteris) yra aštuonioliktoji G. Verdi parašyta opera, kurios premjera įvyko 1853 m. kovo 6 d. Venecijos La Fenice teatre. Po sėkmingų operų – „Rigoleto“ ir „Trubadūro“ – pasirodymų šį kartą kompozitoriaus laukė netikėtas akibrokštas: „Traviatos“  premjera patyrė visišką fiasko. Publika nusigręžė, mat, pagrindinė operos veikėja – kurtizanė, apsupta tokio pat sugedusio luomo atstovų. Opera buvo perdaryta ir po metų pastatyta kitame Venecijos teatre San Benedetto. Taip prasidėjo šios G. Verdi operos triumfas, keliavęs per žymiausias Europos scenas.  

       Aleksandras Diuma (sūnus), pagal kurio romaną „Dama su kamelijomis“ sukurta opera, yra sakęs: „Po 50 metų mano „Damos su kamelijomis“ niekas neprisimintų, bet Verdis padarė ją nemirtingą“. Operos veikėjai turi savo prototipus. Violeta – tai įstabaus grožio, jauna Paryžiaus vyrų gundytoja Alfonsina Plessi (persikėlusi gyventi į Paryžių, pasikeitė pavardę į aristokratiškai skambančią Marie Duplessis), kažkada pavergusi rašytojo A. Diuma širdį. Rašytojo tėvas Aleksandras Diuma prieštaravo šiam sūnaus pasirinkimui, sakoma, kad jo pastangomis ir iširo ši beveik metus trukusi romantiška meilė. Diuma, parašęs mylimajai atsisveikinimo laišką, kuriam laikui išvažiavo – keliavo po Italiją, Alžyrą ir ten sužinojo apie mylimosios mirtį: jos gyvybę nusinešė tais laikais nepagydoma liga – tuberkuliozė. Grįžęs susidūrė su baisia realybe – išpardavinėtas mylėtos moters turtas, rašytojas spėjo tik atminčiai nusipirkti jos vėrinį…  

       Opera, atlaikiusi šimtmečių išbandymus, ir šiandien publiką pavergia scenoje kunkuliuojančiomis aistromis, užburiančiomis melodijomis, kurios klausytoją „paleidžia“ tik su paskutiniu Violetos atodūsiu…

       Festivalio koncertų vedėjas  Viktoras Gerulaitis.

                                                           

Danutė Einikienė,
Žemaičių dailės muziejaus vyr. rinkinių saugotoja
 

Evaluate the news

All comments
Komentarų nėra
X

    Kalba