Kurdami svajones, statome tiltus tarp tautų, tarp praeities ir ateities

2011-11-30

 

 

 

       Baigėsi tęstinis daugiaÅ¡alis jaunimo projektas, kuriame dalyvavo ir plungiÅ¡kiai. Europos programai “Veiklus jaunimas†paraiÅ¡ką teikė partneriai iÅ¡ Vokietijos. Projektas buvo vykdomas dviem etapais. Pirmasis – pavasarį Trebnitze (Vokietijoje), o antrasis rudenį Krzyzowoje (Lenkijoje, Kreislau).

       Å iame “Jaunimo mainų†projekte dalyvavo keturios Å¡alys: Vokietija, Lenkija, Turkija,  ir Lietuva. Projektas unikalus tuo, kad jame pusė dalyvavusių jaunuolių turi fizinę negalę arba elgesio sutrikimus. Projekto organizatorių tikslas buvo padėti neįgaliems jauniems žmonėms integruotis į visuomenę, atkreipiant dėmesį į žmonių su judėjimo negalia diskriminacijos apraiÅ¡kas. BetarpiÅ¡kai bendraujant, kurti bendrus produktus.

       Pirmajame etape, kuris vadinosi  “Valstybės istorijos iÅ¡raiÅ¡ka per meną – legendos ir mitaiâ€, jaunuoliai turėjo galimybę susipažinti su kitų Å¡alių kultūromis, mitais bei legendomis. Kartu kūrė animacinius filmukus, mokėsi fotografijos meno, kūrė muzikines improvizacijas bei teatro meno pagalba vaidino gyvenimiÅ¡kas situacijas, griovė esamus stereotipus apie tautas.

       Antrasis etapas vyko Lenkijoje, Krzyzowoje. Projekto tikslas nesikeitė – sveikų ir neįgalių jaunų žmonių bendravimas, – tačiau keitėsi tema. Å įkart projekto dalyviai „…statė tiltus tarp tautų, tarp praeities ir ateities. Kūrė svajones“. Projektas vyko unikalioje vietoje. II pasaulinio karo metu, Å¡ioje vietoje buvo įsikūręs pilietinio pasiprieÅ¡inimo naciams centras. Vietos gubernatorius Helmut Jamesas von Moltke subūrė 20 aktyvistų, kurie buvo įvairių politinių ir  religinių įsitikinimų: socialdemokratai, jėzuitai, katalikai, protestantai. Å ie žmonės buvo ir skirtingų tautybių. Tačiau juos visus suvienijo neigiamas požiūris į  nacių diktatūrą. Laikantis tradicijų, pasibaigus II pasauliniam karui, iki Å¡iol Krzyzowoje vyksta ne tik įvairiausi tarptautiniai projektai, bet ir valstybių vadovų susitikimai.

       Per devynias dienas jaunimas turėjo galimybę ne tik prisiliesti prie Europos istorijos, bet, dirbdami grupėmis, lavino savo įgūdžius: mokėsi visų keturių kalbų, filmavo, fotografavo, savo meninius gebėjimus realizavo per vaidybos užsiėmimus, talentus demonstravo „Talentų Å¡ou“ konkurse. Vakarais vykdavo pokalbių vakarai, sportinės varžybos, karaoke konkursai. Profesionalūs pedagogai, darbo grupių vadovai mokė ir skatino jaunuolius lavinti vaizduotę, reikÅ¡ti mintis, nebijoti ir kurti savo svajones. Kiekvienas projekto dalyvis pasigamino marÅ¡kinėlius, ant kurių pavaizdavo savo svajonę.

       Projekto dalyviai lankėsi Vroclavo mieste, pastatytame net ant dvylikos salų, sujungtų Å¡imtu tiltų. Vroclavas – Žemutinės Silezijos vaivadijos sostinė, ekonominis ir kultūrinis centras, įsikūręs netoli Lenkijos valstybinės sienos su Vokietija ir Čekija. Tai ketvirtas pagal dydį Lenkijos miestas, kuriame įsikūrę virÅ¡ 632 tūkst. gyventojų. Vroclavo senamiestis nenusileidžia grožiu Krokuvos senamiesčiui. Projekto organizatoriai pasirūpino, kad jaunimas pamatytų ir aplankytų svarbiausius istorinius senamiesčio objektus – Å v. Jono KrikÅ¡tytojo katedrą, Renesanso stiliaus miestelėnų namus Turgaus aikÅ¡tėje, Vroclavo universitetą ir kitus objektus.

       Miesto unikalumą lemia ir ilga bei sudėtinga istorija. Vroclavą valdė čekai, austrai ir vokiečiai (vokiečių valdymo metais Vroclavas vadinosi Breslau). Galiausiai miestas buvo grąžintas Lenkijai. Å iuo metu Vroclavas – svarbus kultūros ir akademinio gyvenimo centras.

       Europos programos “Veiklus jaunimas†priemonė „Jaunimo mainai“ suteikia  jaunų žmonių grupėms iÅ¡ skirtingų Å¡alių susitikti bendrai veiklai. Jauni žmonės, tiesiogiai susidūrę su kitų kultūrų atstovais ir kasdien bendraudami tarpusavyje, gali daug iÅ¡mokti vieni iÅ¡ kitų, o drauge nagrinėdami pasirinktą temą – aptarti savo kultūrų panaÅ¡umus bei skirtumus.

       Å is projektas baigėsi, tačiau, aptariant visas teigiamas ir neigiamas jo puses, vienareikÅ¡miÅ¡kai buvo pritarta, kad tikslas yra pasiektas. Jis kilnus ir naudingas visiems jaunuoliams: sveikiems tai pamoka, kaip priimti „kitokį“ negu aÅ¡ pats bendraamžį, kaip normalų reiÅ¡kinį, iÅ¡mokti pripažinti skirtumus, suteikiant bendravimo galimybę jaunam žmogui, kuris galbūt prieÅ¡ingu atveju būtų atstumtas ar izoliuotas. O jauniems su negalia žmonėms tai Å¡ansas savirealizacijai, įsiliejant į visapusiÅ¡ką gyvenimą, mažinant nepilnavertiÅ¡kumo ir nepasitikėjimo jausmus.

       Įsitikinome, kad skirtingų tautybių žmonės gali laisvai bendrauti, spręsdami problemas ar džiaugdamiesi naujais potyriais ar pasiekimais.

       Yra tikimybė, kad Å¡is projektas tęsis toliau. Užsimezgusi draugystė tarp jaunų, skirtingų tautų, fizinių ir protinių negalių turinčių jaunuolių skatina ieÅ¡koti galimybių tęsti projekto idėją. Susitikimai vyktų Lietuvoje (Plungėje) ir Turkijoje.

Plungės rajono savivaldybės administracijos
jaunimo reikalų ir Å¡io projekto koordinatorė
Lolita Vaitkevičienė

 

Evaluate the news

All comments
No comments
X

    Kalba