Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

2015-03-20

Vanduo – gyvybės šaltinis

      Vandens terpėje vyksta visi organizmo gyvybiniai procesai. Mūsų ląstelės „plaukioja“ vandenyje – tarpląsteliniame skystyje, – jas pačias sudaro vanduo. Per vandenį ląstelės aprūpinamos maistinėmis medžiagomis. Vanduo yra ir tirpiklis – jis išplauna mūsų ląsteles, išvalo nuo atliekų, drėkina odą. Kad šie procesai sėkmingai vyktų, kiekviena ląstelė turi būti prisotinta vandens.

      Žmogus dažnai nenutuokia, kad daugybė jo negalavimų kyla dėl vandens trūkumo organizme. Tik gimus mūsų organizme yra daugiau kaip 90 vandens. Augant, senstant vandens kiekis organizme mažėja, organizmas palaipsniui „džiūsta“. Sulaukus 70 metų, vandens sumažėja iki 55–60 proc. Mažėjant vandens kiekiui organizme, sulėtėja medžiagų apykaita, tirštėja kraujas, prastėja kraujotaka, vidaus organų ir audinių aprūpinimas maistinėmis medžiagomis.

      Deja, savo kūnui „džiūti“ ir senėti padedame ir mes patys. Pastaruoju metu tampa įprasta vietoje vandens vartoti gazuotus, dirbtiniais saldikliais pagardintus gėrimus, mėgautis kava, egzotiškomis arbatomis ir pan. Nebemokame gerti vandens, būtent – vandens, o ne jį pakeičiančių skysčių. Dažnas tvirtina nejaučiąs poreikio išgerti rekomenduojamos dienos normos – 2–2,5 litro vandens. Vandens atsigeriama tik tada, kai pajuntamas troškulys. Tačiau, pajutus troškulį, organizmui jau trūksta nuo 0,5 iki 1 litro vandens. Tada mūsų ląstelės jau yra „išdžiūvusios“, tai sunkina visus organizme vykstančius cheminius procesus, taip pat ir rūgštinių atliekų šalinimą iš organizmo. Trūkstant vandens, būdingi tokie simptomai: silpnumas, nuovargis, silpsta gebėjimas susikoncentruoti ir darbingumas, sausa burnos ir nosies gleivinė, sausėja akys, skauda galvą, vidurių užkietėjimas, nešvari oda, pasikartoja mėšlungis, žemas kraujospūdis, šaltos rankos ir pėdos, sutirštėjęs kraujas.

      Rytų išminčių patirtis byloja, kad apie 90 proc. visų ligų žmogaus organizmą puola dėl neteisingo vandens vartojimo (gėrimo): sutrinka virškinimo procesas, šalinimo procesas, apnuodijamas kraujas, o nuodai (toksinai) išnešiojami po visą organizmą. Dėl to susergama virškinamojo trakto ligomis, sutrinka šalinimo procesai, nuolat užkietėja viduriai, kamuoja hemorojus. Per storąjį žarnyną ar inkstus nepašalintus toksinus organizmas bando deginti ir šalinti per plaučius, o tai sutrikdo kvėpavimo procesą, sutrinka širdies ritmas. Kai organizme nuolat trūksta vandens, susergama mažakraujyste, toksinai pirmiausia užkrečia subtiliuosius mūsų organus – smegenis, dėl to ima nuolat skaudėti galvą, puola migrena, išdžiūva ir šerpetoja oda, skilinėja plaukai, tinkamai nedrėkinamos akys praranda blizgesį.

      Vanduo – ne tik sveikatos, geros savijautos, geros nuotaikos priežastis, bet ir grožio bei jaunystės eliksyras. Vanduo – tai vaistas, išplaunantis iš kūno negalavimus. Vanduo organizme naudojamas virškinant: per dieną vidutiniškai išskiriama 1,5 l seilių, 2,5 l skrandžio sulčių, 0,5 l tulžies, apie 0,7 l kasos sulčių ir apie 3 l plonojo žarnyno sulčių. Šie skysčiai mūsų organizme lieka, tačiau kad mūsų kūnas būtų sveikas ir tvirtas, vandenį reikia keisti. Be to, kasdien netenkame 2,5–3 litrų vandens: apie 1,5 l išskiriame per inkstus, apie 0,6 l išprakaituojame, apie 0,3 l iškvėpuojame, su fekalijomis pašaliname apie 0,2 l. Šie skysčiai išgabena iš organizmo įvairius toksinus, organizmui nebereikalingas medžiagas. Jeigu skysčio nepasipildytume, šalinimo procesas sutriktų, toksinai imtų kauptis organizme ir jį nuodytų.

      Manoma, kad žmogui svarbus ne tik suvartojamo vandens kiekis, bet ir tai, kaip ir kada vanduo geriamas. Jogai vadovaujasi štai tokiomis auksinėmis vandens gėrimo taisyklėmis:

• Ryte išgerk 1 stiklinę vandens ir po to nevalgyk 1,5–2 val.

• 30 minučių prieš valgį išgerk 1 stiklinę vandens.

• Valgydamas negerk (po valgio negerk apie 40 minučių).

• Kai nori gerti, gerk vandenį.

      Rytų šalyse vanduo netapatinamas su gaiviaisiais gėrimais, sultimis, kava ir arbata. Visi šie produktai yra tam tikro skonio,  todėl organizmo priimami kaip maistas. Tad prieš geriant kavą rekomenduojama išgerti stiklinę vandens. Ryte išgerta stiklinė vandens išplauna skrandį ir visą virškinamąjį traktą. Vanduo tarsi pažadina užsimiegojusį skrandį. Išgėrus vandens, išplaunamos skrandžio sultys, ir dėl to gali net pykinti, tačiau tai laikina. Vandenį geriant rytais, po savaitės jūsų skrandis bus švarutėlis.

      Prieš valgį plaunamės rankas. Tad kodėl neišsivalius ir virškinamosios sistemos? Taigi, pusvalandį prieš valgį išgerkite stiklinę vandens. Be to, virškinimui reikia labai daug vandens, taigi, papildysite savo organizmo vandens atsargas.

       Jeigu norite gerti – gerkite vandenį. Jeigu norite numalšinti alkį valgykite. Vis dėlto pirmiausia išgerkite vandens, nes gal tai buvo netikras alkio signalas, ypač jeigu esate linkę tukti.

 

Ilgo gyvenimo paslaptimis dalijosi Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistaiĮvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.