Rugsėjo 26 d. Mažeikiuose susibūrė jaunimo vasaros akademijos Žemaitijoje „Kartu mes galime daug! – 2013“ dalyviai. Renginio metu jaunuoliai ne tik dalijosi vasarą Balsiuose vykusioje stovykloje įgyta patirtimi, keliavo po objektus, bet ir kiekviena atvykusi komanda supažindino su Europos Sąjungos investicijomis savo mieste.
Į baigiamąjį akademijos renginį susirinko jaunuoliai iš įvairių Lietuvos kampelių: Kretingos, Skuodo, Joniškio, Telšių, Palangos, Klaipėdos, Plungės, Šiaulių ir, žinoma, Mažeikių. Nors birželio mėnesį vykusioje stovykloje jaunuolių ir jiems vadovaujančių asmenų būrys buvo daug gausesnis, įspūdžių ir veiklos susirinkusiesiems netrūko ir baigiamajame renginyje. Visus dalyvius pasveikinus Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotojai Sigutei Bernotienei bei Lietuvos Respublikos Seimo nariui Kęstučiui Bartkevičiui, jaunimas dalijosi stovyklos metu įgytomis žiniomis.
Svečiai iš įvairių šalies regionų paruošė videofilmus, pristatymus, kuriuose atsispindėjo, ką kiekvienam jų reiškia būti ES dalimi. Jaunuoliai pristatė ES investicijas savo miestuose bei rajonuose, supažindino su objektais, kurių renovacijai ir priežiūrai skirtos ES lėšos, ir taip pat perteikė stovyklos metu įgytą patirtį. Jaunimas džiaugėsi renovuotomis mokyklomis, naujai įrengtomis ugdymo įstaigomis, viešosiomis erdvėmis bei už ES fondų lėšas vis geriau tvarkomais miestais. Toks darbas, pasak dalyvių, padėjo jiems pasijusti svarbia Europos dalimi ir buvo naudingas bendraujant su valstybės tarnautojais. Domėdamiesi įgyvendintais ir vykdomais ES remiamais projektais, dalyviai džiaugėsi, turėdami galimybę padiskutuoti su savo rajono savivaldybės atstovais, kitais atsakingais darbuotojais. Ne vienas jų prisipažino, kad pasiruošimas pristatymui buvo didelis atradimas, suvokus, kiek daug mums, kaip šaliai, davė buvimas Europos Sąjungoje.
Jaunuoliai, prisimindami, kad šiais metais Lietuva pirminikauja ES Tarybai, savo žinias apie ES vykstančius procesus perteikė žaisdami. Kiekviena komanda iš anksto buvo paruošusi po klausimą auditorijai, į kuriuos atsakymų ieškojo visi drauge. Mažeikiškiai klausė, kada mūsų šalis prisijungė prie Europos Sąjungos, skuodiškiai – kiek ES šalių yra įsivedusios bendrą valiutą, kretingiškiai – ką jų miestui davė ES, kuo negalėtų pasigirti kiti regionai, skambėjo daugelis kitų klausimų. Viktorinos metu jaunuoliai ne tik parodė savo žinias, pasidalijo jomis su kitais, bet protingiausi ir greičiausiai radę tinkamus atsakymus buvo apdovanoti simbolinėmis dovanomis.
Viena iš renginio organizatorių – Žemaitijos skautų asociacijos vadovė Virginija Katkuvienė – įsitikinusi, kad akademijos dalyvių susitikimas nutiesė kelią tolimesniam bendravimui ir bendradarbiavimui tarp atskirų savivaldybių jaunuolių.
Ypač aktyviai naujų organizacijų, su kuriomis galėtų bendradarbiauti, ieškojo Joniškio rajono jaunuoliai. Vitalijus Gustys, Žagarės jaunimo atstovas, pasidalijo patirtimi, įgyvendinant tarptautinius projektus, bei visus pakvietė į organizacijos vykdomus renginius. Su Žemaitijos skautais jis susitarė dėl bendradarbiavimo, rengiant bendras stovyklas.
Aptarę įsimintiniausius vasaros stovyklos įspūdžius, pasidaliję nuomonėmis apie kūrybines dirbtuves, aktyvias veiklas gamtoje, sporto varžybas ir kitą veiklą, renginio dalyviai aplankė rajono objektus, kurių įgyvendinimas buvo finansuotas iš ES lėšų. Pėsčiomis perėję Laisvės gatve bei pasižvalgę po sutvarkytą Žemaitijos gatvę, dalyviai autobusu važiavo į rajone esančias ES lėšomis sutvarkytas vietas. Aplankytas Židikų M. Pečkauskaitės mokyklos stadionas, pasidžiaugta atnaujintu Renavo dvaru bei jame eksponuojamomis parodomis. Važiuodami autobusu, Žemaitijos skautai pasiūlė pažaisti pačių sugalvotą žaidimą „Veiklus jaunimas“, tuo prisidėdami prie programos populiarinimo.
Renginio organizatoriai pastebėjo, kad tie, kurie nespėjo susipažinti vasaros stovyklos metu, baigiamajame renginyje per įvairias veiklas galėjo atrasti naujų draugų ir užmegzti ryšius tolimesnėms pažintims. Organizatoriai vieningai sutiko, kad renginio metu buvo pasiekti visi iškelti tikslai, o kai kurių rezultatų net nebuvo tikėtasi. Stovyklos metu jaunimui suteikta žinių, socialinių įgūdžių bei kompetencijų, reikalingų veiksmingai jaunimo veiklos plėtrai bei bendradarbiavimui tarp regionų pilietiškumo, verslumo, užimtumo srityse. Jaunimas išsamiau susipažino su ES institucijų veikla bei vykstančiais procesais, buvo tobulinamos tokios dalyvių kompetencijos, kaip bendravimas ir bendradarbiavimas, platesnis pilietinio aktyvumo ir pilietiškumo pažinimas, gilesnis savo tautos papročių ir tradicijų suvokimas, platesnis ES reikšmės supratimas, komandinio darbo ir atsakomybės bei daugelio kitų įgūdžių ugdymas. 316 jaunuolių nuo 14 iki 29 metų iš 20 šalies savivaldybių, pritardami projekto organizatoriams, teigė, kad įgyta patirtis išliks ilgam.
Naudodami simuliacinį metodą, birželį Akmenės rajone, Balsiuose, vykusioje jaunimo vasaros akademijos stovykloje, Mokomojo Europos Parlamento lektoriai organizavo darbą po 12 darbo grupių, kuriose jaunimas diskutavo Lietuvai ir Europos Sąjungai aktualiomis temomis, ieškojo problemų sprendimų, mokėsi priimti rezoliucijas. Žinias apie ES jaunuoliai taip pat pagilino protų mūšyje „Esu smalsus”. Organizatoriai, norėdami, kad visi aktyviai įsijungtų į šią veiklą, savivaldybių komandas padalijo į dvi dalis: pusė jų užduotis atliko patalpose, kiti – lauke įrengtuose punktuose. Tokia forma pateiktos žinios, pasak organizatorių, vaikams buvo daug prieinamesnės ir įsimintinesnės. Stovykloje dalyvavę jaunuoliai vienu iš įdomiausių užsiėmimų įvardijo kūrybines dirbtuves, kurių metu jie galėjo išbandyti senovinius ir šiuolaikinius amatus, prisiminti ir išmokti liaudies šokių ir žaidimų. Tokie užsiėmimai taip pat leido pamatyti, kuo šalis gali išsiskirti didelėje Europos šeimoje.
Šios ir panašios veiklos skatino atrasti naujų gebėjimų ir pomėgių, leido pasireikšti jaunuolių verslumui, kūrybiškumui (išmokta pasigaminti papuošalų iš vilnos, tošies, stiklo, karoliukų ir kt.). Buvo pasiūlytos ir įvairios sportinės rungtys. Šalia tradicinių ir netradicinių sporto šakų užsiėmimų, jie galėjo dalyvauti šaudymo varžybose, organizuojamose Krašto apsaugos savanorių. Daug išradingumo ir sumanumo dalyviai pademonstravo per talentų šou. Dauguma jų nugalėjo auditorijos baimę, įgijo pasitikėjimo savimi.
Paskutinę stovyklos dieną akademijos dalyviai turėjo galimybę prisidėti prie ES jaunimo politikos formavimo, nes buvo kviečiami kartu su jaunimo reikalų koordinatoriais dalyvauti diskusijoje apie jaunų žmonių socialinę įtrauktį.
Per tris birželio dienas, praleistas stovykloje, patirtų įvykių ir įspūdžių refleksija – ilgalaikė. Projekto metu įgyta patirtis, sukurti filmukai buvo paskleisti kiekvienos savivaldybės jaunimui, o baigiamasis renginys parodė pasiektų projekto rezultatų naudą.
Jaunimo vasaros akademiją organizavo Žemaitijos skautų organizacijos vadovė Virginija Katkuvienė, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Loreta Rubežienė, nevyriausybinių organizacijų, kurias vienija asociacija „Apskritasis stalas“, koordinatorė Donata Kiudulaitė, Mažeikių „Versli karta“ vadovas Irmantas Sujeta bei Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas Eduardas Vaičiulis Projektą finansavo Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros programa „Veiklus jaunimas“, Mažeikių rajono savivaldybė bei miesto bendruomenės taryba, verslininkas Aloyzas Jarošaitis.
Jaunimo reikalų koordinatorė
Lolita Vaitkevičienė