Hepatitas A – virusinė infekcija

2012-10-26

 

   2012 metais, po dvylikos metų pertraukos, pastebėtas staigus sergamumo hepatitu A padidėjimas Vilniuje. Ankstesni hepatito A protrūkiai kitose Europos šalyse (tarp jų – Estijoje, Latvijoje) rodo, kad mažo sergamumo laikotarpiu padidėja imlių žmonių dalis, ir tai sudaro palankias sąlygas hepatito A virusui plisti. 2012 metais Lietuvoje registruoti 59 hepatito A atvejai, didžioji dauguma jų – Vilniaus mieste. Didesnė dalis susirgusiųjų buvo vaikai ir jauno amžiaus suaugusieji, dalis jų-gyvenantys uždaruose kolektyvuose ar bendruomenėse. Liga dažniau nustatyta mokyklinio amžiaus vaikams. 2012 metais Plungės rajone nebuvo registruota sergančių hepatitu A.
   Didžiausia rizika užsikrėsti hepatitu A yra vaikams, nes dažnai jų higienos į gūdžiai menki  ir tarp jų daugiausia imlių hepatitui A.
   Imunitetas prieš hepatitą A į gyjamas persirgus šia infekcija ar pasiskiepijus. Persirgus hepatitu A, susidaro ilgalaikis imunitetas, antrą kartą šia liga nesergama. Pasiskiepijus irgi sukuriama ilgalaikė apsauga ne mažiau kaip 10 metų. Vaikai nuo 15 mėnesių iki 16 metų skiepijami nemokamai HA vakcina. Apsauginis imunitetas susidaro po 2-4 savaičių, į skiepijus pirmą vakcinos dozę. Antra dozė skiepijama praėjus 6-12 mėn. po pirmosios. Rekomenduojama skiepytis keliautojams, vaikams,  lankantiems vaikų ugdymo į staigas, asmenims,  susijusiems su profesine hepatito rizika, kitiems, kam yra didesnė rizika užsikrėsti ir susirgti hepatitu A.
   Rankų higiena ir švari aplinka yra labai svarbios prevencinės priemonės, mažinančios užsikrėtimo riziką bei galimybes virusui plisti. Svarbiausia – dažnai ir teisingai plauti rankas: šiltu tekančiu vandeniu, su muilu, nuplauti visus rankų paviršius, plauti ne trumpiau 20 sekundžių, nusiplovus rankas, jas nusausinti.
   Kaip hepatito A profilaktikos priemonė, labai svarbu-pasirinkti saugų maistą ir vandenį .
   
  
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija, parengta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Ligų prevencijos skyriaus ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis.
  
Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.