Tautų tradicijos ir papročiai susiklosto ne per kelis metus, o per šimtmečius. Todėl išlikę ar atkuriami etnokultūriniai reiškiniai yra neįkainojama vertybė.
Nuo seno Plungė garsėjo jomarkais. Jomarkas buvo svarbiausias metų turgus, kurio metu buvo prekiaujama gyvuliais, maistu ir kitomis prekėmis. Į jomarkus žmonės keliavo ne tik parduoti ar pirkti, bet ir pasižmonėti, naujienas sužinoti, gimines sutikti. Jaunimą viliojo galimybė susipažinti, pabendrauti. Vyriausios šeimos dukters teisė būdavo į turgų su tėvais važiuoti, save ir savo pastrajus parodyti, vaikinų ir piršlių dėmesio sulaukti.
Žmonėms betarpiškai bendraujant, siekiant naudingai parduoti ir nupirkti, jomarko prekyba tapo apgaubta papročiais bei tradicijomis, turtinga ne tik gaminiais, atvykusiais iš kaimo, bet ir etnine kultūra: šmaikščiu, išraiškingu kalbiniu folkloru, etnomuzika, dainomis. Susiformavo netgi tam tikros paprotinės teisės normos – magaryčios, rankų sukirtimai ir pan.
Plungės rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Gondinga“ (vad. Dalia Stasikėlienė) pabandė atkurti senąjį Plungės jomarką scenoje. Vaidinime netrūks linksmų pasakojimų, smagios muzikos, visokių šposų ir liaudiškos išminties. Teatralizuotos programos turinys bus perteiktas senąja žemaičių tarme ir primins žiūrovams sąvokas, kurios jau yra išnykusios iš dabartinės žemaičių šnekamosios kalbos. Todėl renginys yra skiriamas žemaičių tarmės metams paminėti.
Vaidins folkloro ansamblio ,,Gondinga“ dalyviai: Rita ir Eugenijus Barniškiai, Aušra Vaškienė, Vilma ir Arnoldas Razgai, Asta ir Rimantas Vyšniauskai, Jūratė ir Antanas Šalviai, Virgina Beniušienė, Rūta Meškauskienė, Sandra Rupeikienė, Alma ir Valdas Valančiai, Egidija ir Algirdas Kliauzos. Gros muzikantai: Asta Žebrauskienė (smuikas), Jolanta Remeikienė (smuikas), Sigitas Stasikėlis (bandonija) ir Jūratė Zubienė (basedlė).
Maloniai kviečiame pažiūrėti!
Plungės KC inf.