Bibliotekoje – knygos apie iš Plungės kilusią alpinistę Vandą Rutkevič sutiktuvės

2023-09-12

Šeštadienį Plungės viešojoje bibliotekoje pristatyta ypatinga knyga – iš Plungės kilusios vienos žymiausių pasaulio alpinisčių Vandos Rutkevič biografija „Vanda“.

Lenkijoje bestseleriu tapusi rašytojos Annos Kaminskos knyga „Wanda“ išleista 2017 metais. Nuo tada Plungės viešoji biblioteka ir vyr. bibliografė Otilija Juozapaitienė dėjo visas pastangas, kad knyga apie mūsų kraštietę, kunigaikščių Oginskių dvaro administratoriaus ir orkestro muzikanto Jono Petkūno anūkę Vandą Rutkevič (Blaškevičiūtę) būtų išleista ir lietuvių kalba. Sumanymas pagaliau įgyvendintas, šeštadienį surengtos knygos sutiktuvės.

Naujuoju leidiniu džiaugėsi renginyje dalyvavęs Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis: „Mes, kaip ir alpinistai, kopėm, kopėm ir pagaliau įkopėm – po kelerių metų pastangų galiausiai turime knygą „Vanda“, išleistą lietuvių kalba. Knygą, kuri taps ir Plungės, ir visos Lietuvos istorijos dalimi. O mes, plungiškiai, tik didžiuotis galime, kad mūsų krašte gimė tokia puiki, iškili ir tiek daug pasiekusi asmenybė. Dėkoju visiems, prisidėjusiems prie šios knygos išleidimo, o labiausiai – Vandos Rutkevič biografiją surinkusiai Annai Kaminskai.“

Renginyje dalyvavo knygos autorė Anna Kaminska, leidinio vertėjas į lietuvių kalbą Vyturys Jarutis, alpinistas Vytautas Bukauskas ir gausus būrys jo kolegų, Vandos Rutkevič pusseserė Eugenija Murauskienė, su kuria daug bendravo knygos autorė, Lenkijos instituto direktoriaus pavaduotojas, Lenkijos Respublikos ambasados antrasis sekretorius Mateusz Jakubiak ir daug kitų svečių.

Anna Kaminska pasakojo, kaip sekėsi rašyti knygą, Otilija Juozapaitienė, dabartinė bibliotekos direktorė Gintarė Gurevičiūtė ir buvusi direktorė Violeta Skierienė – apie tai, kaip vyko leidyba lietuvių kalba.

Otilija Juozapaitienė susirinkusiesiems priminė, kad Vanda Blaškevičiūtė gimė 1943 metais Plungėje, savo senelių Petkūnų namuose šalia Babrungo upės. Jos mama – žemaitė, tėvas – Lietuvos lenkas. Pakrikštyta Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Kai Vandai sukako treji, ji kartu su tėvais išvyko į Lenkiją, į savo tėvo gimtinę. Ten ji baigė Vroclavo universitetą, įgijo elektros inžinierės diplomą ir tapo viena garsiausių pasaulio alpinisčių. Vanda – pirmoji europietė moteris, įkopusi į Everestą, pirmoji pasaulio moteris, įkopusi į antrą pagal aukštį pasaulio kalną K2 (Čogorį).

Jos tikslas buvo tapti pirmąja moterimi, įkopusia į visas aukštesnes nei 8000 m aukščio viršūnes. Įkopė į aštuonias: 1978 m. – Everestas, 1985 m. – Nanga Parbatas, 1986 m. – K2, 1987 m. – Šiša Pangma, 1989 m. – Gašerbrumas II, 1990 m. – Gašerbrumas I, 1991 m. – Čo Oju, 1991 m. – Anapurna. 1992 m., kopdama į devintąją – į Kančendžungą Himalajuose, ji žuvo. Jos kūnas nebuvo surastas…

Plungės rajono savivaldybės informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.