Ar jau įsirengėte autonominius dūmų jutiklius?

2023-03-09
Dūmų detektorius

Namuose įsiplieskęs gaisras vis dar yra didžiulė problema. Norint sumažinti gaisro padaromus nuostolius, gyventojai raginami namuose įsirengti dūmų detektorius.

Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai per metus aplanko daugybe gyvenamųjų būstų. Ugniagesių tikslas – ne bausti, o patarti, įspėti apie grėsmes, pamokyti, kaip nepadaryti nepataisomų klaidų.

Dūmų jutiklis – tai prietaisas, aptinkantis dūmus. Jis pajunta ir reaguoja į nenormalų dūmų ar nematomų degimo produktų kiekį ore. Dūmų jutikliai gali aptikti ir rusenimą, ir degimą. Kambaryje atsiradus net nedideliam dūmų kiekiui, jie ima skleisti garso signalą, kuris pažadina miegančiuosius ir perspėja apie kilusį gaisrą.

Jei namuose nėra dūmų jutiklių, būtinai juos įrenkite prie miegamųjų kambarių ir kiekviename namo aukšte. Jei miegate užsidarę duris, dūmų detektoriai būtini ir miegamuosiuose kambariuose. Tai gali išgelbėti gyvybę.

Kartą per mėnesį būtina patikrinti, ar dūmų jutiklis veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti dūmų jutiklio maitinimo elementus. Bet kuriuo atveju juos būtina keisti kartą per metus. Bent kartą per mėnesį reikia nuvalyti nuo dūmų jutiklių dulkes ir voratinklius. Dūmų jutiklių jautrumas bėgant laikui mažėja. Kartą per dešimt metų juos reikia pakeisti naujais.

Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai.

Kaip parinkti tinkamą vietą?

Įrengiant autonominius dūmų detektorius būtina vadovautis gamintojo instrukcija. Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, šie prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų arba netoli aukščiausios šlaitinio stogo vietos. Geriausia vieta – pačiame kambario centre. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Reikia pasirūpinti, kad prietaiso matymo zonos neužstotų jokios kliūtys.

Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių.

Kokį detektorių pirkti?

Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus). Tad dūmų detektorius galite rinktis pagal savo poreikius ir galimybes.

Kiek dūmų detektorių reikės jūsų namams?

Šis skaičius priklauso nuo namo ar buto dydžio. Dūmų detektoriai veikia ribotoje erdvėje, todėl juos reikia statyti kiekvienoje patalpoje, ypač – miegamuosiuose kambariuose.

Išimtis taikoma virtuvei. Čia dūmų detektorius nebūtinas, nes jis gali suveikti nuo maisto ruošos metu sklindančių garų ar dūmų.

Dūmų detektorius prižiūri iki 60 m2 dydžio erdvę. Didelio ploto, sudėtingos formos ir ilgoms patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams ar laiptinėms, gali prireikti kelių dūmų detektorių. Dūmų detektoriaus nereikia statyti visai šalia viryklių, židinių ir šildytuvų. Reikia atminti, kad tinkamam detektorių darbui trukdo drėgmė ir dulkės.

Ar dūmų detektorių galite sumontuoti patys?

Taip. Dauguma modelių veikia autonominiu būdu, todėl jų darbui nereikalingi papildomi laidai. Tokie dūmų detektoriai maitinami įprastais elementais arba įkraunamomis ličio jonų baterijomis. Pigesni prietaisai be papildomos priežiūros veikia keliolika mėnesių, o brangesni – net iki 10 metų.

Tvirtinant detektorių prie lubų paviršiaus skylių gręžti nereikia – jį galima pritvirtinti dvipuse lipniąja juosta.

Prieš diegiant dūmų detektorių, būtina perskaityti naudojimo instrukciją. Joje aprašomi konkretūs prietaiso pritaikymo atvejai, paaiškinamos priežiūros ir profilaktinio testavimo procedūros, kurias privalu atlikti periodiškai.

Kaip išsirinkti detektorių?

Renkantis dūmų detektorių svarbu atsižvelgti į tai, kokioje vietoje jis bus naudojamas. Priklausomai nuo bute ar name naudojamos įrangos, galima pasirinkti tokį modelį, kuris užtikrins optimalų priešgaisrinės apsaugos lygį ir turėtų visas reikalingas funkcijas:

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos

ir Plungės rajono savivaldybės administracijos informacija 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.