„4D Miestai“: diskusijos apie optimalų sveikatos sistemos modelį

2013-10-17

 

     URBACT sveikatos inovacijų projekto partneriai 2013 m. spalio 3-4 dienomis susitikimo Leeds mieste (Jungtinė Karalystė) metu ieškojo naujų sprendimų, kaip pagerinti pacientų priežiūrą. Trečiajame tarptautiniame projekto „4D Miestai“ susitikime diskutuota apie socialines inovacijas, paslaugų integraciją, piliečių dalyvavimą, siekiant didesnio efektyvumo sveikatos apsaugos sistemoje.

     Šį kartą aštuonių Europos šalių partnerių dalyvių dėmesys buvo sutelktas į sveikatos sektoriaus optimizavimą. Sveikata – viena iš keturių ašių tarp verslo, piliečių ir žinių,  kurios, atsižvelgiant į vietos strateginę viziją, turi būti įvairiais būdais remiamos, skatinama sąveika tarp jų, tuo pat metu tikintis vietos valdžios institucijų palaikymo.

     Susitikime aptarti aktualūs klausimai, kaip būtų galima pasiekti aukštesnės paslaugų kokybės sveikatos priežiūros sistemoje, sprendžiant realius piliečių poreikius ir kartu užtikrinant šio modelio tvarumą. Diskusijų metu buvo išanalizuoti veiksniai, integruojantys sveikatos ir socialines paslaugas, siekiant paspartinti pacientų priežiūrą, padaryti ją efektyvią ir patogią; aptarta pacientų ir vietinių bendruomenių įsitraukimo į šį procesą svarba ir jų vaidmuo; kalbėta, kad vietos valdžios institucijos turėtų plėtoti sąveiką tarp piliečių ir su sveikatos apsauga susijusių institucijų.

     Kaip įprasta, URBACT projekto partnerių susitikimo metu gvildenamos temos buvo grindžiamos įvairių ekspertų žiniomis, geriausia savivaldybių praktika. Be to, buvo aplankyta keletas objektų – sėkmės pavyzdžių Leeds mieste. Šeimininkai pasiūlė aplankyti 40 vietų  bendruomeninį objektą – Pietų Leeds priklausomybės ligų centrą, kuris buvo atidarytas 2013 metų balandžio mėnesį. Taip pat – susipažinti su Kippax bendrosios praktikos gydytojų integruotų sveikatos ir socialinės priežiūros komanda ir kitomis sveikatos ir suaugusiųjų socialinės rūpybos tarnybomis, glaudžiai bendradarbiaujančiomis, teikiant vyresnio amžiaus žmonėms bei turintiems ilgalaikių sveikatos reikalavimų pacientams reikalingą pagalbą, siekiant pagerinti pacientų priežiūros rezultatus ir mažinti žmonių, besikreipiančių į stacionarias paslaugas teikiančias gydymo įstaigas ir ligonines, skaičių. Susitikimo dalyviai buvo supažindinti su Globos ir pagalbos tinkline organizacija, vienijančia daugiau nei 30 organizacijų visame Leeds mieste, kurios tikslas yra sukurti reikalingą materialinę bazę švietimo, poilsio ir laisvalaikio veikloms vykdyti, siekiant pagerinti piliečių gyvenimo kokybę, skatinti jų savarankiškumą, rūpintis vyresnio amžiaus žmonėmis ir mažinti gyventojų socialinę atskirtį.

     Susitikime Leeds mieste Plungei atstovavo Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė ir VšĮ Plungės rajono savivaldybės ligoninės ekonomistė Margarita Mažonaitė. Projekto partneriams buvo pristatytas 2012 m. baigtas įgyvendinti 4 mln. Lt vertės projektas „Ambulatorinių, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų plėtra bei stacionarių paslaugų optimizavimas VšĮ Plungės rajono savivaldybės ligoninėje“. Šio projekto įgyvendinimo  metu rūsio patalpose buvo įrengti procedūrų kabinetai, aprūpinti naujausia medicinine įranga, skirta ambulatorinėms, ambulatorinės reabilitacijos, dienos chirurgijos, slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugoms teikti; vertikalaus tempimo baseinas. Anot Orestos Gerulskienės, džiugu, kad Plungės miestas partneriams gali save pristatyti kaip naujovių sveikatos paslaugų gerinimo srityje ieškantį ir jas įgyvendinantį miestą.

     Kitas susitikimas projekto „4D Miestai“ partnerių susitikimas 2013 m. vyks lapkričio 7 ir 8 dienomis Jenos mieste (Vokietija), kuriame daugiausia dėmesio bus skiriama sveikatos žinioms ir profesiniam mokymui, susijusiam su sveikata. Bus pasitelkiamos universitetų, mokymo centrų ir įvairių specialybių sveikatos priežiūros specialistų patirtis ir žinios.

     Kas yra „4D Miestai“?

     „4D Miestai“ yra URBACT projektas, kuriuo siekiama vystyti Europos miestus, įtraukiant į šį procesą įvairių sveikatos ir inovacijų sričių atstovus. Pagrindinės vystymo temos: žinios ir profesinis mokymas, sveikatos priežiūros sistema, verslas ir piliečiai. Projektas apima 8 Europos miestus, kurie norėtų sukurti naują produktyvią sritį, prisidedančią prie teritorijų ekonominės veiklos ir socialinės sanglaudos stiprinimo ir įvairinimo. Projekto partneriai: Igualada (Katalonija, Ispanija) – pagrindinis projekto partneris, partneriai – Leeds (Jungtinė Karalystė), Novara (Italija), Tartu (Estija), Plungė (Lietuva), Brainport Eindhoveno Regionas (Nyderlandai), Verslo plėtros korporacija, Jena (Vokietija) ir Baia Sprie (Rumunija).

     Kas yra URBACT?

     URBACT yra Europos mainų ir mokymosi programa, skatinanti tolygią miestų plėtrą. Ji suteikia galimybę miestams dirbti kartu, sprendžiant pagrindines miestų problemas.  Programa padeda vystyti pragmatinius, inovatyvius ir darnius sprendimus, kurie integruoja ekonomines, socialines ir aplinkosaugos dimensijas. Ji suteikia galimybę miestams keistis gerąja praktika ir išmoktomis pamokomis su visos Europos miestų plėtros politikos profesionalais. URBACT apima 500 miestų iš 29 šalių ir 7 000 aktyvių dalyvių.

www.urbact.eu/4dcities

Pagal vadovaujančiojo partnerio informaciją straipsnį parengė
Rasa Jonušienė,
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
This site is registered on wpml.org as a development site.